Facebook'tan öğrenciler için yeni uygulama

11.11.2019 11:14 TEKNOLOJİ

Facebook öğrenci kitlesini hedefleyen yeni bir uygulamayı yayına aldı.

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg’ün deneysel uygulamalar için kurduğu küçük bir geliştirici ekibin hazırladığı uygulama ile, öğrencilerin sohbet edip bilgi paylaşması amaçlanıyor.

Donanım Günlüğü'nden Süleyman Sertkaya'nın haberine göre, Facebook söz konusu uygulamayı Temmuz ayında duyurmuş ve yakında piyasaya çıkacağını haber vermişti. Bump adı verilen uygulama artık yayında ve kullanıma girdi.

HEDEF KİTLE ÖĞRENCİLER

Vine’ın eski genel müdürü Jason Toff tarafından yönetilen Facebook deneysel uygulamalar ekibi NPE Team, Bump’ı bri sohbet uygulaması olarak konumlandırıyor. Uygulamanın amacı ise insanların “ilgi alanına” göre sohbetlere başlatması.

Yani kullanıcıların ilgi alanları ön planda olacak. NPE Team ayrıca, sosyal bir müzik dinleme uygulaması olan Aux’u da duyurdu. İki uygulamanın da asıl hedef kitlesi öğrenciler.

Bump ile öğrencilerin okullarındaki arkadaşlarıyla ders grupları açması veya ilgi alanlarına göre sohbet grupları kurmaları bekleniyor. Aux sayesinde de okullarda öğrencilerin aynı anda aynı müzikleri senkronize olarak dinlemeye başlaması, hatta dans gösterileri düzenlemeleri hedefleniyor.

Eğer uygulamalar başarılı olursa, Instagram, Spotify, WhatsApp gibi kendi organizasyon ve şirket yapıları kurularak işletilmeye devam edilecek.

cukurda-defineci-avi-540867-1.