birgün

8° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 17.12.2018 07:40

Facianın nedeni iktidarın rant sevgisi

Facianın nedeni iktidarın rant sevgisi

CHP, Ankara’da 9 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasının Meclis tarafından araştırılması için önerge verdi. Önerge, CHP grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un imzasını taşıyor. Önergeyle can ve mal kaybına yol açan kazaların gerçek nedenlerinin ortaya çıkarılması ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesinin amaçlandığı belirtildi.

Önergede yaşanan tren kazası hatırlatılarak, “AKP döneminde 6 büyük tren kazasında 100’e yakın vatandaş hayatını kaybetti” denildi. TCDD’nin işletme hataları ve alt yapı eksikliğinin tespiti için Meclis’te komisyon kurulması talep edilen önergede, şu ifadelere yer verildi: “AKP iktidarının kamu yatırımlarını, yandaş müteahhitlere rant aktarma ve seçim malzemesi olarak kullanma alışkanlığı, yatırımların tamamlanmadan, güvenlik önlemleri alınmadan hizmete açılması büyük kazaların yaşanmasına davetiye çıkarmaktadır.” Önergede Gebze-Halkalı hattına da dikkat çekildi, burada tıpkı Ankara’daki gibi bir kaza olabileceği uyarısında bulunuldu. Öte yandan kazanın yaşandığı Marşandiz İstasyonu’nda seferlere başlandı. Hat yeniden açılmadan sinyalizasyonu yapılmadı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız