birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 17.12.2018 07:40

Facianın nedeni iktidarın rant sevgisi

Facianın nedeni iktidarın rant sevgisi

CHP, Ankara’da 9 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasının Meclis tarafından araştırılması için önerge verdi. Önerge, CHP grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un imzasını taşıyor. Önergeyle can ve mal kaybına yol açan kazaların gerçek nedenlerinin ortaya çıkarılması ve alınması gereken önlemlerin belirlenmesinin amaçlandığı belirtildi.

Önergede yaşanan tren kazası hatırlatılarak, “AKP döneminde 6 büyük tren kazasında 100’e yakın vatandaş hayatını kaybetti” denildi. TCDD’nin işletme hataları ve alt yapı eksikliğinin tespiti için Meclis’te komisyon kurulması talep edilen önergede, şu ifadelere yer verildi: “AKP iktidarının kamu yatırımlarını, yandaş müteahhitlere rant aktarma ve seçim malzemesi olarak kullanma alışkanlığı, yatırımların tamamlanmadan, güvenlik önlemleri alınmadan hizmete açılması büyük kazaların yaşanmasına davetiye çıkarmaktadır.” Önergede Gebze-Halkalı hattına da dikkat çekildi, burada tıpkı Ankara’daki gibi bir kaza olabileceği uyarısında bulunuldu. Öte yandan kazanın yaşandığı Marşandiz İstasyonu’nda seferlere başlandı. Hat yeniden açılmadan sinyalizasyonu yapılmadı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol