birgün

22° AÇIK

Fahrettin Koca’dan ‘maymun çiçeği’ açıklaması: Pandemiye sebep olacağına inanmıyorum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Türkiye'de maymun çiçeği vakası yok. Gereksiz bir tedirginlik oluşmamalı. Hastalığın bir pandemi sebebi olacağına inanmıyorum" dedi.

GÜNCEL 25.05.2022 15:07
Fahrettin Koca’dan ‘maymun çiçeği’ açıklaması: Pandemiye sebep olacağına inanmıyorum
Abone Ol google-news

Türkiye'de maymun çiçeği vakasının görülmediğini söyleyen Sağlık Bakanı Koca, "Gereksiz bir tedirginlik oluşmamalı. Hastalığın bir pandemi sebebi olacağına inanmıyorum" dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Meclis'te soruları yanıtladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Maymun Çiçeği virüsüne yönelik Türkiye'de çalışma olup olmadığına ilişkin soruya verdiği yanıtta, “Çiçek aşısının etkinliğinin yüzde 80-85 oranında olduğunu biliyoruz. Bu konu ile ilgili dünyada 1970’den sonra geliştirilmediğini hepimiz biliyoruz. Ama anlıyoruz ki Amerika başta olmak üzere bazı ülkelerin o dönemde canlı virüsü imha etmediği aşı olarak geliştirdiğini görüyoruz. Biz de bu noktada arkadaşlarla, bilim kuruluyla özellikle geliştirmek noktasında neler yapabiliriz bununla ilgili de istişare halindeyiz. Ama dünyada gelişimi hatta canlı virüs aşısının ima edildiği olmaması gereken bir geçmiş dönem yaşanmışken bunun gereğinin yapılmadığını görüyoruz” dedi.

Maymun çiçeği ile ilgili bugüne kadar Türkiye’de vaka görülmediğini belirten Koca, “Bu konuda gereksiz bir tedirginlik olmamalı. Vatandaşımız müsterih olsun. Bu anlamda yeri geldiğinde nasıl hareket etmemiz gerektiğini bakanlığımız yakın takip etmekte” ifadelerini kullandı.

(DHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol