birgün

26° AZ BULUTLU

Fahrettin Koca'dan "Türkiye'de hekimlik yeni bir döneme girdi" iddiası

58 hekimle bir araya gelerek sağlık meslek örgütlerinin teklifteki yetersizlikler nedeniyle eleştirdiği sağlık çalışanlarının özlük haklarında yapılan düzenlemelere ilişkin bilgi veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Türkiye'de hekimliğin yeni bir döneme girdiği' iddiasında bulundu. 4 bölümden oluşan toplantıda Koca, sağlık emekçilerinin tepki gösterdiği düzenlemeye ilişkin bir sunum yaptı.

GÜNCEL 24.06.2022 10:37
Fahrettin Koca'dan "Türkiye'de hekimlik yeni bir döneme girdi" iddiası Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 58 hekimle bir araya geldiği toplantıda, sağlık çalışanlarına yönelik yeni düzenlemeler hakkında bilgi vererek, hekimlerin ekonomik şartlarının iyileştirilmesine yönelik yasanın uygulama yönetmeliği çıktığında sonuçların beklentileri aşacağını düşündüklerini belirtti.

Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Koca, 21 Haziran Salı günü Türkiye'nin farklı illerindeki hastanelerde ve sağlık kurumlarında farklı branşlarda görev yapan 58 hekimle bir araya geldi.

Dört bölümden oluşan toplantıda, Koca, sağlık çalışanlarının özlük haklarında düzenleme öngören ancak teklifteki yetersizlikler nedeniyle eleştirilen düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Koca, 'Türkiye'de hekimliğin yeni bir döneme girdiği' iddiasında bulundu.

KOCA SUNUM YAPTI

Sağlık Bakanı Koca, toplantının ikinci bölümünde, sağlık çalışanlarının belli başlı sorunlarına getirilen çözümleri bir sunumla anlattı.

Toplantının üçüncü bölümünde ise hekimler, Koca'ya yeni düzenlemelere ilişkin sorularını yöneltti.

Sağlıkçılara yönelik şiddetin önlenmesi, hatalı tıbbi uygulama (malpraktis) dolayısıyla sağlık çalışanlarına açılan davalarda kasıt olmadıkça tazminatı devletin üstlenmesine ilişkin yasalar ile sağlıkçıların mali ve özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik yeni düzenlemeler, toplantının ana gündem maddelerini oluşturdu.

Koca, 21 Haziran Salı günü 58 hekimle bir araya geldi - Fotoğraf: AAKoca, 21 Haziran Salı günü 58 hekimle bir araya geldi - Fotoğraf: AA

KOCA: DÜZENLEMLER KÖKLÜ DEĞİŞİM BARINDIYOR

Bakan Koca, toplantının son bölümünde yaptığı değerlendirmede, düzenlemelerin köklü değişimleri barındırdığını iddia etti. Hekimleri meslek hayatları konusunda karamsarlığa iten sorunların çözüme kavuşturulmasının amaçlandığınI söyledi. Koca, "Hekimlerin kavuştuğu imkanlar uzun zamandır hak edilmişti. Sağlık çalışanlarımız için yapılanlar, aynı zamanda 85 milyon insanımız için yapılmıştır. Yapılanların, aynı zamanda, salgınla mücadelenin bu kahramanlarına milletimizin teşekkürü anlamını içerdiği de düşünülmeli" değerlendirmesinde bulundu.

YENİ DÜZENLEMELER NELER GETİRİYOR?

Yakın zamanda Meclis'ten geçip AK'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla yürürlüğe giren üç yeni yasaya ilişkin detaylar şöyle:

• 12 Mayıs'ta yürürlüğe giren, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin kanunla, sağlıkta şiddet suçlarının cezası artırılırken, iyi hal indirimi de kaldırıldı. Darp suçu, kasten öldürme gibi en ağır suçları içeren katalog suçlar kapsamına alınırken, bu suçu işleyenlerin artık tutuklu yargılanması yasada düzenlendi.

• Aynı tarihte çıkarılan bir diğer yasayla ise malpraktis davalarında, davacı taraf, haklı bulunması durumunda mahkemenin belirlediği tazminatı sağlık çalışanı yerine devletten alacak. Bu noktada hapis cezası gerektiren "kasten zarar verme" hali, kanunda tamamen ayrı tutuldu.

• 16 Haziran'da yasalaşan ve yönetmelik hazırlıkları süren, sağlık çalışanlarının mali ve özlük haklarında iyileştirme sağlayan düzenlemelerle ise hekimlerin hayat standartlarının yükseltilmesi amaçlanıyor.

Sağlık emekçilerinin haklarında yapılacak düzenlemelere ilişkin teklif haklarında yeterli iyileştirme sağlamadığına dikkat çeken sağlık meslek örgütleri tarafından eleştiriliyordu.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol