AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Türkiye bölgesindeki krizlere, sığınmacı akınına, iç ve dış nice provokasyon girişimine rağmen dünyanın en huzurlu, en güvenli ülkelerinden biri olarak ön çıkmıştır” ifadelerine tepki gösteren CHP’li Öztrak, “Ülkede IŞİD militanları fidye topluyor. Siz huzurdan bahsediyorsunuz” diye konuştu.

Faik Öztrak’tan Erdoğan’a: Ülkede IŞİD militanları fidye topluyor, siz huzurdan bahsediyorsunuz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sözcüsü Faik Öztrak, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye dünyanın en huzurlu, en güvenli ülkelerinden biri olarak öne çıkmıştır” ifadelerine; “Ülkede IŞİD militanları fidye topluyor. Siz huzurdan bahsediyorsunuz” sözleriyle tepki gösterdi.

Öztrak, şöyle konuştu: "Saray, dün Polis Teşkilatı’na verdiği iftarda sığınmacı akınına rağmen Türkiye’nin dünyanın en huzurlu ülkesi olduğundan bahsetti. Siz emperyal güçlerin Ortadoğu’da çıkarttığı, ateşini besleyip, büyüttüğü savaşlardan kaçanların yükünü, milletimizin sırtına yıktınız. Avrupa’ya geçmek isteyenlerin önünü kesmek için 3-5 milyar avro karşılığında Geri Kabul Anlaşması imzaladınız. Türkiye’yi, açık hava mülteci kampına çevirdiniz. Bugün ülkemizde Suriye, Irak ve Afganistan başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinden gelen 5 milyon sığınmacı var. Bu sığınmacılar için milletin kesesinden, 50 milyar dolardan fazla para harcadınız. Ülkede IŞİD militanları fidye topluyor. Siz huzurdan bahsediyorsunuz. Buradan tekrar söylüyoruz: CHP iktidarında Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı’nı kuracağız. Ülkemizdeki Suriyelilerin, güvenli bir şekilde gitmesi için masaya oturacağız ve onları en geç iki yıl içerisinde ülkelerine yolcu edeceğiz, güven içinde."

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Merkez Yönetim Kurulu sonrası CHP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin enflasyon açıklamalarına ilişkin de konuşan Öztrak, “Enflasyonla nasıl mücadele edilir bilmiyorum demeye, bir türlü dili varmıyor. Onun yerine türlü bahaneler uyduruyor. Enflasyon, baz etkisiyle kendiliğinden gerileyecekse siz o koltuklarda niye oturuyorsunuz? Reislerinin yaptığı hatalar nedeniyle hortlayan hayat pahalılığının tüm yükünü milletin üstüne yıkmaya kararlılar” dedi.

Öztrak’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Hızla artan enflasyon, yüksek işsizlik; ülkemizde görülmemiş bir sefalete sebep oldu. Olmaya da devam edecek. Ülkede yoksulluğu ve yoksunluğu geçtik, artık açlık başladı. İnsanlarımız öğün atlamaya, pazardan topladığı kırık marul yapraklarıyla öğün geçirmeye başladı. Ülkemizde eve deli, ele iyi bir hükümet ülkemizi yönetiyor. Kendi vatandaşını unutan, çocuklarımızın karnını doyuramayan, ailelerin feryatlarını duymayan; gençlerimizin bir ev, bir araba alabilme umudunu elinden çalan bir hükümet bu ülkeyi yönetiyor.

Bir de Nebati Bakanı var… Ne söylese tutmuyor. Önce ‘enflasyon ocakta pik yapar, sonra düşer’ dedi. Tutturamadı. Sonra ‘nisanda yüzde 50’nin altında pik yapar’ dedi, onu da tutturamadı. Sonra bir kere daha fikir değiştirdi, ‘yaz aylarında düşer’ dedi. Onu da tutturamayacağını anladı. Ne yapsa, olmuyor. Merkez Bankası’nın arka kapısından dövizleri satıyor. Türk lirası mevduatları dövize endeksliyor. Ama enflasyon şahlanmaya devam etti. Önce ‘enflasyon yılsonunda makul bir seviyeye gelir’ dedi ama o makul seviye nedir söyleyemedi. Sonra söyleyemediği makul seviyeden önce vazgeçti. ‘Enflasyon aralık ayından itibaren, düşmeye başlayacak’ dedi. Bugün yeniden Mardin’de makul seviyeyi tedavüle soktu. ‘Enflasyonla nasıl mücadele edilir, bilmiyorum’ demeye bir türlü dili varmıyor. Onun yerine türlü çeşitli bahaneler uyduruyor. Enflasyon, baz etkisiyle kendiliğinden gerileyecekse siz o koltuklarda niye oturuyorsunuz? Reislerinin yaptığı hatalar nedeniyle hortlayan hayat pahalılığının tüm yükünü milletin üstüne yıkmaya karar vermişler.

'TÜRKİYE’Yİ SEFALET LİGİ ŞAMPİYONU YAPTILAR'

Şubat ayına ait işsizlik verileri bugün yayımlandı. TÜİK’in makyajlı verilerine göre; Türkiye’de resmi işsiz sayısı 3 milyon 579 bin kişi. Buna karşın, iş aramaktan vazgeçenler hesaba katıldığında işsiz sayısı 8 milyon kişi. Sözde yüzde 11 büyümeye rağmen, işsiz sayısı hala pandemi öncesi seviyesine düşmedi. İşsiz gençlerimizin sayısı ise hala bir milyonun üzerinde. 15-24 yaş arası her beş gençten birisi işsiz. İşsizlikle hayat pahalılığı arasında ezilen gençlerimiz artık kurtuluşu yurt dışında arar hale geldi. Bu ülkede insanlar, sadece işsiz değil, sadece yoksul değil. Artık açlığı, sefaleti konuşmaya başladık. Türkiye, işsizlik ve enflasyon oranlarının toplamından oluşan Sefalet Endeksi’nde; hem OECD hem de G-20 şampiyonu oldu. Bunlar ülkemizi dünyada en büyük 10 ekonomi arasına sokmaya söz verdiler, sözlerini tutamadıkları gibi sefalet liginde de şampiyon yaptılar."

'ADAYIN İSMİ DEĞİL, HANGİ KRİTERLERE SAHİP OLACAĞI ÖNEMLİ'

Faik Öztrak, açıklamalarının ardından basın mensuplarının sorularına da yanıt verdi.

Demokrat Partisi Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı için üç ölçüt sıralamasında; "20 yıllık AK Parti döneminde sorumluluğa ortak olmamış olmak" maddesini şart koşmasına ilişkin soru üzerine Öztrak, “Baştan itibaren genel başkanlarımız ifade ediyor. Bugün adayın ismi değil hangi kriterlere sahip olacağı önemli. Bu nedenle de genel başkanlarımız, bu konudaki düşüncelerini kamuoyuna duyuruyorlar” yanıtı verdi.

SEÇİM KANUNU’NDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER

Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklikler hakkında Anayasa Mahkemesi’ne CHP tarafından yapılacak başvurunun neden ertelendiği sorusuna Öztrak, “Erteleme yok. Şu anda son şekli veriliyor, başvuru dilekçesine. İlçe seçim kurulları, il seçim kurullarında kıdemli hakim yerine kurayla birinci sınıf kategorisine giren hakimlerin getirilmesi ve şu anda AK Parti Genel Başkanı olan Cumhurbaşkanı’nın diğer parti genel başkanlarının tabi olduğu seçim yasaklarına tabi olmaması ile ilgili maddeler hakkında Anayasa Mahkemesi’ne itiraz edeceğiz” dedi.

'CUMHUR İTTİFAKI DA ADAYINI NETLEŞTİRMEDİ, MERAK EDEN YOK'

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Cumhurbaşkanlığı adayı olması üzerine yaptığı açıklamaların ve eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın adaylığı ile ilgili iddiaların sorulması üzerine Öztrak, şunları söyledi:

“Biraz önce söyledim. Hep de söylüyoruz. Bu aşamada bizim için adayın ismi değil adayın nitelikleri önemli. Vakti saati geldiğinde masanın etrafındaki altı siyasi partinin sayın genel başkanları Türkiye’nin 13. cumhurbaşkanı seçilecek ismi açıklayacaklar. Bu arada henüz Cumhur İttifakı da adayını netleştirmedi. Sarayın küçük ortağı bir isim söyledi ama o isim adaylığını nedense hala ilan etmedi. Herhalde bizim açıklayacağımız adaya göre kendi adaylarında değişiklik yapmayı düşünüyorlar. Herkes bizim adayımızı merak ediyor, Cumhur İttifakı adayını nedense merak eden yok. Bu merakın nedenini çok iyi anlıyoruz. Cumhur İttifakı adayı kim olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. cumhurbaşkanı Millet İttifakı’nın adayı olacak.”

ANKA