birgün

33° AÇIK

EKONOMİ 18.06.2021 09:36

Faiz sabit, tehlike yakın

Merkez Bankası bekleneni yaptı politika faizini yüzde 19’da sabit bıraktı. İndirim bekleyenler gözlerini bir sonraki toplantıya çevirirken Merkez Bankası’nın yılsonuna kadar beklentiye yanıt vermesi zor görünüyor.

Faiz sabit, tehlike yakın

EKONOMİ SERVİSİ

Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu (PPK) bir kez daha faizde değişime gitmedi. Şahap Kavcıoğlu’nun Merkez Bankası’nın başına geçirildiği andan itibaren oluşan düşük faiz beklentisi bir başka toplantıya kaldı. PPK toplantısının sonuç metni neredeyse mayıs toplantısının birebir aynısı. Bir tek fark var. O da bir önceki toplantıda “mevcut duruş” olarak tanımlanan pozisyonun netleştirilip ‘sıkı’ olarak altının çizilmesi. Bu kararda dünya ekonomisinde yukarıya doğru ilerleyen enflasyon baskısının katkısının olduğu çok açık. Açıklamada yer alan ‘sıkı’ ve ‘kararlılık’ ifadelerinin ise ömrünün ne kadar olacağı daha şimdiden tartışma konusu oldu.

Enflasyona dair bir başlık açılması ise karar metninin en önemli farklılığı. PPK metninde “Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir” denildi.


Merkez Bankası Para Politikalar Kurulu’nun aldığı karar beklentisi bir ay öteledi. Tüm uzmanlar temmuz toplantısı pas geçilse bile ağustos ayı ile birlikte faiz indirme baskısının yeniden başlayacağını ifade ediyor. Tabi bu öngörü enflasyonda bir tırmanma yaşanmaması durumunda olacak. Bununla birlikte Türkiye, dünyanın enflasyon tehdidini en yüksek yaşayan ülkelerinden biri durumunda. Özellikle enflasyonun en az iki ay daha yüksek seyretmesi muhtemelken tehlikenin çok sıcak olduğu söylenebilir. Merkez Bankası, iş dünyasının ve siyasetin baskısına karşı durabilirse bu yılsonuna kadar faiz indirimi ufukta görünmüyor. 15 aylık bir dalgalanma sonrası faiz yine zirvede ve bu konumunu çok sevdi.

***

Merkez Bankası Erdoğan’ı yalanladı

Merkez Bankası, brüt döviz rezervlerinin son bir haftada 2 milyar 75 milyon dolarlık artışla 51 milyar 713 milyon dolara yükseldiğini duyurdu.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. Buna göre, 11 Haziran’da Merkez Bankası brüt döviz rezervleri 2 milyar 75 milyon dolar artışla 51 milyar 713 milyon dolara yükseldi. Brüt döviz rezervleri, 4 Haziran’da 49 milyar 638 milyon dolar seviyesindeydi.
Söz konusu dönemde altın rezervleri, 896 milyon dolar azalarak 44 milyar 49 milyon dolardan 43 milyar 153 milyon dolara indi. Böylece Merkez Bankası’nın toplam rezervleri, 11 Haziran haftasında bir önceki haftaya kıyasla 1 milyar 180 milyon dolar artarak 93 milyar 687 milyon dolardan 94 milyar 867 milyon dolara yükseldi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol