birgün

16° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 14.09.2018 07:35

Faizde 14 yılın rekoru

Merkez Bankası’nın toplantısında faizi yüzde 24’e yükselterek 14 yılın zirvesine çıkarma kararı alındı. Toplantı öncesi konuşan Erdoğan Merkez’i eleştirdi

Faizde 14 yılın rekoru

SEMİH GÜVEN semihguven@birgun.net @semihguvenn

Türk Lirası’ndaki soluksuz değer kaybının bir türlü önlenememesi üzerine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizini yüzde 24’e yükselterek son 14 yılın en yükseğine taşırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faiz açıklaması güne damgasını vurdu. Erdoğan’ın toplantıdan 2 saat önce Merkez Bankası’nı enflasyon konusunda eleştirmesi döviz piyasasını allak bullak etti. Dolarda gün içindeki fiyat değişimi yüzde 10’a dayandı.

‘Eroin tüccârı bu kadar kazanır’
Dün piyasalar açıldıktan sonra herkesin gözü saat 14:00’da TCMB’nin Para Politikası Kurulu toplantısından çıkacak faiz kararına çevrilmişken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan TCMB’ye yönelik sert açıklamalar geldi. Gün ortasında Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Kurulu’nda konuşan Erdoğan, “Merkez Bankası her zaman yıl sonu enflasyon tahminini açıklıyor. Bugüne kadar Merkez Bankası’nın açıkladığı enflasyon oranlarını tutturduğunu görmedim” şeklinde konuştu. Faiz konusunda ise görüşünün değişmediğini vurgulayan Erdoğan, “Bakıyorsunuz ellilere varan faiz uygulaması var. Yüzde 50 kârlılıkla çalışan var mı? Bu ancak esrar, eroin tüccarlarında olur. Faiz denilen bu sömürü aracını kullanmaya asla aracı olamayız, vesile olamayız” diye konuştu.

Erdoğan etkisi: Dolar 6,55 TL
TCMB toplantısından çıkacak faiz kararını bekleyen piyasalar, Erdoğan’ın açıklamaları ile sarsıldı. Açıklamanın üzerine TCMB’nin piyasa beklentilerinin altında bir faiz artışına gideceği beklentisi bir anda güç kazanınca güne 6 lira 35 kuruş seviyesinde başlayan dolar bir anda 6 lira 55 kuruşa kadar yükseldi. Sert yükselişin ardından yaşanan satışlarla birlikte dolar 6 lira 45 kuruş seviyelerinden TCMB’nin kararını beklemeye başladı.

faizde-14-yilin-rekoru-510066-1.

Beklentileri de aşan artış
TCMB ise bir hafta vadeli repo faiz oranını (politika faizi) 400 baz puan olan piyasa beklentisinin oldukça üzerinde 625 baz puan artırarak yüzde 24’e yükseltti ve böylece faiz oranı Eylül 2004 seviyesine çekildi. TCMB’den yapılan açıklamada, enflasyondaki sert yükselişe vurgu yapıldı ve enflasyonda belirgin bir iyileşme yaşanana kadar faiz artışlarının sürebileceği belirtildi.

Merkez etkisi: Dolar 6 TL
Erdoğan’ın açıklamalarıyla TCMB’nin faizde sert artış yapmayacağını düşünen piyasa, açıklanan sert faiz artışıyla birlikte bu kez de panikledi. Gün içinde 6 lira 55 kuruş seviyesini gören dolar bu kez de 6 lira seviyesine düştü. Daha sonraki işlemlerde ise kur 6 lira 20 kuruş seviyelerinde işlem gördü.

Yüksek faiz kalıcı olursa...
TCMB’nin faiz kararını değerlendiren ekonomi yazarı Uğur Civelek, faiz artışıyla birlikte ekonominin bir dizi risklerle karşı karşıya kalabileceğini söyledi. BirGün’e konuşan Civelek, yüksek faizlerin kalıcı olma olasılığının bilançolar üzerinde yan tesirleri olabileceğini, varlık değerlerinin gerilemeyi sürdürebileceği ve kredi mekanizmasında kilitlenmelere yol açabileceğini söyledi. Civelek, faiz artışına rağmen döviz kurunda yeniden bir yükseliş yaşanması halinde ise kredi mevduat faizlerinin daha da yukarı çıkabileceği ve bu durumun da bilançolardaki tahribatı hızlandırabileceği uyarısında bulundu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız