AKP’den geçen hafta istifa ederek bugün İYİ Parti'ye katılan Ahmet Eşref Fakıbaba'nın milletvekilliğinden istifası, TBMM Genel Kurul'da bugün oylanarak kabul edildi. Böylece Fakıbaba’nın milletvekilliği bugün itibariyle sona ermiş oldu.

Fakıbaba'nın milletvekilliğinden istifası, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi

Ahmet Eşref Fakıbaba, 20 Ekim’de hem AKP'den hem de milletvekilliğinden istifa ettiğini duyurdu.

Bir milletvekilinin partisinden ve milletvekilliğinden istifa ettiğini duyurması üzerine milletvekilinin dilekçesinin TBMM Başkanlığı’na ulaşması durumunda öncelikle imza kontrolü yapılıyor. Parti üyeliğinden ayrılma işlemi çok daha hızlı olarak TBMM milletvekili dağılımında işleniyor. Ancak milletvekilliğinden istifa için bu kişinin bu kararı almasında herhangi bir tehdit unsuru olup olmadığı da araştırılıyor, vekilin kendisi ile görüşülüyor, imzasının gerçekliği teyit edildikten sonra istifa kararı TBMM Başkanlık Divanı aracılığıyla TBMM Genel Kurulu’nun bilgisine sunuluyor. TBMM İçtüzüğü’ne göre; “TBMM üyeliğinden istifa eden milletvekilinin istifa yazısının gerçekliği Başkanlık Divanınca yedi gün içinde incelenip tespit edildikten sonra üyeliğinin düşmesine Genel Kurulca görüşmesiz” karar veriliyor.

ARTIK MİLLETVEKİLİ DEĞİL

TBMM Başkanlık Divanı, Meclis Başkanı Mustafa Şentop başkanlığında bugün toplandı ve Fakıbaba’nın istifa dilekçesini değerlendirdi. Başkanlık Divanı, Fakıbaba'nın milletvekilliğinden istifasını Genel Kurul'a sevk etti. Bugün Genel Kurul'da Başkanlık Divanı kararı okutuldu ve Fakıbaba'nın vekilliğinin düşürülmesi kabul edildi. Böylece Fakıbaba'nın, 27'nci Dönem Şanlıurfa Milletvekilliği bugün itibariyle sona ermiş oldu.

20 EKİM’DE İSTİFA ETTİ

Ahmet Eşref Fakıbaba, 20 Ekim’de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “AKP üyeliğinden ve milletvekilliğinden istifa ettiğini" açıkladı.

Fakıbaba'nın açıklaması şöyle:

"2003'te üyesi olduğum AK Partide değişik makamlarda görev yapma fırsatı buldum. Bu fırsatı bana veren bütün büyüklerime ve Şanlıurfa halkına yürekten teşekkür ediyorum. Bu 20 yıl içerisinde çok değerli arkadaşlarım oldu. Onlardan ayrıldığım için üzgünüm. Ancak siyasi ve ahlaki anlayışıma uygun olmayan bazı kişilerle bundan böyle beraber olmayacağım için de mutluyum. Ak Parti Üyeliğinden ve AK Parti için bana oy veren hemşehrilerime saygısızlık olmasın diye Milletvekilliğinden de istifa ediyorum. İnşallah aldığım bu karar ülkem için hayırlara vesile olur.” (ANKA)