birgün

25° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 02.06.2020 11:22

Fakir Baykurt Ödülü 'Amasanga'nın

Çiğli Belediyesi tarafından düzenlenen Fakir Baykurt Roman Ödülü’nü kazanan eser belli oldu. Seçici Kurul, ön elemeden geçen 64 eser arasından, Turan Ali Çağlar’ın “Amasanga” yapıtını ödüle layık gördü

Fakir Baykurt Ödülü 'Amasanga'nın

BİRGÜN İZMİR

Çiğli Belediyesi tarafından Usta Edebiyatçı Fakir Baykurt adına düzenlenen Roman yarışması sonuçlandı. 2 Mart’ta başvurusu sona eren yarışmaya katılan eserlerden 64’ü Seçici Kurul’un ön elemesinden geçti. Adnan Binyazar, Öner Yağcı, Işık Baykurt, Bahri Karaduman ve Hidayet Karakuş’tan oluşan Seçici Kurul, koronovirüs nedeniyle zoom üzerinden bağlanarak toplandı ve raporlarını değerlendirdi. Turan Ali Çağlar'ın Amasanga eseri, oybirliği ile Fakir Baykurt Roman Ödülünü almaya hak kazandı.

AMASANGA FARK YARATTI

Seçici Kurul, Amasanga romanın, kadın sorununu Hititler’den başlayıp Cumhuriyet dönemine uzanan büyük bir süreci yüzyılların içinden yarattığı kahraman kadınlarla anlatması; kadının aklıyla çağlar içinde ayakta kalmasını onun yaratıcı varlığına bağlaması; çağdaşlığın yaratılmasında kadın emeğinin yüceliğini heyecan yaratacak biçimde vermesi; kültür değerlerini içselleştirerek işlemesi nedeniyle öne çıktığını vurguladı. Ayrıca eserin Anadolu’nun diliyle, yerel deyimleri, sözcükleri, terimleri yazı diline sokarak, akıcı bir anlatım oluşturması; yüzyıllara uzanan bir süreci sağlam, yeni bir kurguyla anlatması nedeniyle Fakir Baykurt Roman Ödülünü kazanmaya değer görüldüğü açıklandı.

fakir-baykurt-odulu-amasanga-nin-738843-1.

YARIŞMAYA YOĞUN İLGİ

Roman Ödülüne ilginin oldukça yoğun olmasının kendilerini sevindirdiğini söyleyen Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü; “Usta Edebiyatçımız Fakir Baykurt adına düzenlediğimiz Roman Ödülü sonuçlandı. Yine seçkin edebiyatçılarımızdan oluşan Seçici Kurulumuz titiz bir çalışmayla, başvuran dosyaları inceledi ve kararını açıkladı. Amasanga eseri Seçici Kurulumuzun oybirliği ile ödülü almaya hak kazandı. İlkçağlardan günümüze kadınlarımızın kimlik kazanma savaşanı, Amazon kadınlardan yola çıkarak destansı bir dille anlatan romanın ödül alması, Fakir Baykur’a yakışan bir sonuç oldu” dedi.

ÖDÜL HER YIL VERİLECEK

Fakir Baykurt Roman Ödülü’nün her yıl verileceğini vurgulayan Başkan Gümrükçü, sözlerini söyle sürdürdü: “Edebiyatımızı ve kültümüzü yaşatmayı, gelecek kuşaklara sevdirmeyi amaçlıyoruz. Yeni Fakir Baykurtlar, Yaşar Kemaller, Atilla İlhanlar yetişsin istiyoruz. Bu topraklarda bu maya var. Yeter ki insanlarımıza fırsat verilsin. Çiğli Belediyesi olarak, yazmaya yeteneği olan insanlarımıza bu fırsatı yaratmaya çalışıyoruz. Çiğli’yi bir kültür kenti yapmak için çalışmalarımız sürecek.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız