birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Fakülteler atıl liyakat hiç yok

Bilim üretmesi gereken üniversitelerde yaşanan durum yine Sayıştay raporlarında; kişiye özel ilanlar, liyakatsiz atamalar, tek bir öğrencisi bile olmayan fakülteler sorunu sürüyor. Onlarca ilana sadece tek aday başvurabiliyor.

EĞİTİM 30.09.2021 08:05
Fakülteler atıl liyakat hiç yok
Abone Ol google-news

Mustafa KÖMÜŞ

Sayıştay, üniversitelere ilişkin 2020 Yılı Denetim Raporu’nu yayımladı. Yayımlanan raporlarda üniversitelerde geçen yıllarda yapılan usulsüz uygulamaların sürdüğü ortaya konuldu. Şube müdürlüğüne atamalarda sekreterliklerin basamak olarak kullanılması, öğrencisiz fakülte veya bölümlerin bulunması, atamalarda objektif kurallara uyulmaması geçen yıllarda olduğu gibi devam etti.

Sayıştay raporunda üniversitelere ilişkin yer alan tespitlerden bir bölümü şöyle:

1- 13 müdürden sadece biri sınavla geldi:

• Üniversitelerde şube atamalarında usulsüzlük yapıldığı tespit edildi. Şube müdürlüğüne görevde yükselme sınavıyla gelinmesi gerekirken yönetmelikle fakülte veya yüksekokul sekreterleri için istisna getirildi.

• Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde 13 şube müdüründen yalnızca biri sınavla göreve geldi. Bir müezzin bu yolla önce şube müdürü, hiç görev yapmadan özel kalem müdürü oldu.

• Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde ise 2020’de atanan 3 şube müdüründen biri 18, diğer ikisi yalnızca 7 gün fakülte veya yüksekokul sekreterliği yaptı. Daha sonra şube müdürlüğüne geçti.

2- Boş bölüme 139 bin TL harcama:

• Öğrencisiz bölüm ve fakülte sorunu devam ediyor.

• Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nin biri 2011’de diğeri 2016’da açılan iki fakültesine hiç öğrenci kaydolmadı.

• 2016’da Doğubayazıt İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nde öğrenci de öğretim elemanı da yer almadı. Bu fakülteye 2019’a dek 139 bin TL harcandı.

• Sıfır öğrenciye karşılık 6 öğretim elemanı bulunan Patnos Sultan Alparslan Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi’nin harcaması ise 2020’ye kadar tam 3,5 milyon 482 TL’ye dayandı.

• Abant İzzet Baysal Üniversitesi Teknoloji Fakültesi, 8 yıldır atıl durumda, tek öğrencisi yok. Yönetim bu durumun ek maliyet getirmediğini ileri sürse de fakülte sekreteri ve kullanılan odaların maliyeti olduğu görüldü.

3- İlanda tarif edilen tek aday:

• Üniversitelerin en çok tartışılan sorunlarından biri olan kişiye özel ilanlar da Sayıştay raporlarına girdi.

• Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde 42 ilandan 36’sına yalnızca bir kişi başvurdu. 36 aday da kadroya alındı.

• Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde ise 132 ilandan 125’ine sadece bir kişi başvuru yapabildi.

4- Vekaleten yönetim:

• Vekaleten dekanlık sorunun devam ettiği de Sayıştay’ın tespitleri arasında yer aldı. Vekalet dekanlıkta azami süre aşıldı.

• İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde iki fakültede yaklaşık 3 yıldır aynı isimler dekan vekili.

• Aynı durum Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin 5 fakültesinde yaşanıyor. 3 fakülteye dekanlar, iki fatülteye ise rektör vekillik yapıyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun