birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Fas-İspanya sınırında göçmen katliamı: Ölü sayısı 35

Fas'tan İspanya'ya geçmek isteyen göçmenlere polis müdahale etti. Müdahale sonucu hayatını kaybeden göçmen sayısı 35'e yükseldi. Olaylarda 2 Faslı güvenlik görevlisi de öldü. Ölü sayısının daha da artabileceği ifade edildi.

DÜNYA 26.06.2022 12:48
Fas-İspanya sınırında göçmen katliamı: Ölü sayısı 35
Abone Ol google-news

İspanya'nın Kuzey Afrika'daki toprağı Melilla kentindeki Fas sınırında 24 Haziran'da yaşanan göçmen akınında ölü sayısı Fas makamlarınca 18 olarak açıklansa da İspanyol sivil toplum kuruluşları olayda 37 göçmenin hayatını kaybettiğini açıkladı.

AA'nın aktardığına göre sivil toplum örgütü Caminando Fronteras'ın Sözcüsü Helena Maleno, Fas tarafında ölenlerden sayısının 18 değil 37 olduğunu, halen ağır yaralılar bulunduğunu, ölü sayısının daha da artabileceğini duyurdu.

Sosyal medyadaki hesabından açıklama yapan Maleno, "Melilla'daki trajedide 37 kişinin öldüğünü doğruluyoruz. Bu nihai sayı değil, daha da artabilir" ifadelerini kullandı.

Sınıra akın eden yaklaşık 2 bin göçmenden 130’dan fazlasının sınırı geçmeyi başardığı öğrenildi.

İSPANYA BAŞBAKANI, FAS’A TEŞEKKÜR ETTİ

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez, Brüksel'de düzenlediği basın toplantısında "İspanyol hükümeti adına, Fas hükümeti ile yaptığımız ve en iyi ilişkilere ve yakın iş birliğine duyulan ihtiyacı gösteren olağanüstü iş birliğine teşekkür etmek isterim. Maalesef bugün Melilla kentinde yaşananlarda da gördüğümüz gibi düzensiz göçe karşı mücadelede içişlerinin yakın iş birliğine ihtiyaç olduğu görülmüştür" dedi.

İspanya'nın Batı Sahra sorunundan dolayı Fas ile yaşadığı 10 aylık diplomatik krizi düzeltmek için nisan ayından itibaren adımlar atmasının ardından Başbakan Pedro Sanchez, yaşanan göçmen dramını "görmezden gelmekle" suçlandı.

Koalisyon hükümetinin küçük ortağı Unidas Podemos ile Podemos'dan ayrılan bazı siyasetçilerin kurduğu Mas Pais partileri "Fas yönetimini övdüğü" için Sanchez'i eleştirdi.

Podemos'un lideri ve Çalışma ve Sosyal Ekonomi Bakanı Yolanda Diaz, "Melilla'dan gelen görüntülerden şok oldum. Haksız yere hayatlarını kaybeden tüm insanların yakınlarına başsağlığı diliyorum. Yaşananların ne olduğu açıklığa kavuşturulmalıdır. İnsan haklarına saygılı bir göç politikasına her zaman destek vereceğim" dedi.

Ana muhalefetteki Halk Partisi de Melilla'da yaşananlarla ilgili her şeyin şeffaf bir şekilde araştırılmasını istedi.

İNSANLIK DIŞI GÖRÜNTÜLER BASINA YANSIDI

Diğer yandan düzensiz göçmen akını sırasında yaşanan olaylarda Fas tarafında ölenlerin insanlık dışı görüntüleri İspanyol basınında gündeme getirildi.

Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, Fas'ın Nador kentinde cansız bedenleri yerlerde alt alta üst üste duran göçmenlerin kanlar içinde oldukları görüldü.

Bazı görgü tanıkları da İspanyol basınına verdikleri demeçlerde, cansız bedenlerin olduğu yerlerde ve morglarda tahammül edilemeyecek bir koku bulunduğunu söyledi.

Melilla'daki göçmen dramına Avrupa Birliği (AB) de şimdiye kadar sesiz kaldı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun