birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Fatih Erbakan'ın 'Erdoğan’ı destekleriz’ sözü partilileri kızdırmış: Başımıza gelmeyen kalmadı

Yeniden Refah Genel Başkanı Fatih Erbakan, "Kılıçdaroğlu ile Erdoğan ikinci tura kalırsa Erdoğan'ı destekleyeceğimizi söyledik ama başımıza gelmeyen kalmadı. Erdoğan'a destek olmayacağız" diye konuştu.

SİYASET 23.05.2022 23:26
Fatih Erbakan'ın 'Erdoğan’ı destekleriz’ sözü partilileri kızdırmış: Başımıza gelmeyen kalmadı
Abone Ol google-news

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, "Kılıçdaroğlu ile Erdoğan ikinci tura kalırsa Erdoğan'ı destekleyeceğimizi söyledik ama başımıza gelmeyen kalmadı. O kadar ciddi tepkiler oldu ki biz de şaşırdık. Şu anda, öyle bir şey olsa bile biz Tayyip Erdoğan'a destek olmayacağız" dedi.

Haber Global yayında Buket Aydın'ın sorularını yantlayan Erbakan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde olası ikinci turda AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy verebileceklerini söylemesinin ardından teşkilatın tepki gösterdiğini söyledi.

Erbakan, "Bizde öyle bir noktaya geldik ki, şu anda söyleyeceğimiz; böyle bir şey olsa bile, biz Tayyip Erdoğan'a destek olmayacağız. Biz her iki adayı da kendi haline bırakıp, belki de 'hiçbirine oy vermeyeceğiz' deme noktasına geldik" ifadelerini kullandı.

Erbakan'ın ifadeleri özetle şöyle:

"Kılıçdaroğlu'yla Erdoğan kalırsa demiştik ama başımıza gelmeyen kalmadı. O kadar ciddi tepkiler oldu ki, biz de şaşırdık. Mesela özellikle Konya'da, bu sözümüzden dolayı rahatsız olanlar oldu. Partimizin içinde bu konuda rahatsızlıklar oluştu. Biz de öyle bir noktaya geldik ki, söyleyeceğimiz öyle bir şey olsa bile biz Tayyip Erdoğan'a destek olmayacağız. Biz her iki adayı da kendi haline bırakıp belki de hiçbirine oy vermeyeceğiz deme noktasına geldik. Bu çok önemli bir şey. Yani AK Parti'nin oylarındaki erimeyi, Tayyip beyin de şahsi cumhurbaşkanlığı noktasındaki oylarının erimesini gösteren bir şey. Hele hele Konya'da bunun olması... 5 sen önce olsa hiç böyle bir şey beklemezsiniz. Şu anda 'Kılıçdaroğlu ile Tayyip Bey de kalsa, yine de Tayyip beye vermeyelim, biz ikisine de vermeyelim' deme noktasına insanlar gelmişler. Bu kadar olacağın biz de beklemiyorduk. (iki tarafı da desteklememek) Öyle bir yol izleme daha hayırlı gibi görünüyor..."

NE OLMUŞTU?

Erbakan, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalınması durumunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısında Erdoğan’ı destekleyebileceklerini açıklamıştı. Erbakan "Öyle bir durumda Kılıçdaroğlu’nun olmasından Tayyip beyin olması bizim kitlemiz, tabanımız açısından daha anlaşılır olacaktır" demişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol