birgün

15° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 09.04.2020 14:03

Fatih’te evsizler alt geçitte yatıyor: "Burası bakım evlerinden daha güvenli"

İstanbul Fatih’te bulunan Haşim İşcan Geçidi, evsiz insanların sığınma noktası oldu. Evsiz yurttaşlar, bakım evlerinde sosyal mesafenin olmadığını belirtiyor

Fatih’te evsizler alt geçitte yatıyor: "Burası bakım evlerinden daha güvenli"

İstanbul Fatih'te bulunan Haşim İşcan Geçidi'nin altında yatan çok sayıda evsiz kameralara yansıdı.

Altgeçit altında kalan bir evsiz, DHA’ya yaptığı açıklamada, “Barınma evine gitmedim. Valilik bize 300 lira para veriyor. Bakım evlerinde sosyal mesafe de yok. Hepimiz dip dibeyiz. Burada daha iyi herkes belirli bir sosyal mesafede yatıyor. Bakım evlerinde 500-600 kişi kalıyor. 2 gecedir zabıta ekipleri geliyor bizi götürmek istiyor ama hiçbirimiz gitmek istemiyoruz” diye konuştu.

‘DIŞARI ÇIKMAM YASfatih-te-evsizler-alt-gecitte-yatiyor-burasi-bakim-evlerinden-daha-guvenli-713731-1.AK’

20 yaş altında olduğunu belirten başka bir evsiz de, “Benim dışarı çıkmam da yasak 20 yaş altında olduğum için. Ben de geldim burada kalıyorum” dedi. Bir başka evsiz ise “Konuk evi ya da otel olursa giderim. Dezenfekte ediyorlar en azında oraları” şeklinde konuştu.

Haşim İşcan Geçidi'ne polislerin gelmesiyle birlikte bazı evsizler toparlanarak buradan ayrıldı. 20 yaş altı olduğu tespit edilen evsiz ise ekipler tarafından götürüldü.

fatih-te-evsizler-alt-gecitte-yatiyor-burasi-bakim-evlerinden-daha-guvenli-713732-1.

İSTANBUL’DA BİNLERCE EVSİZ VAR

İstanbul’da 6 bin ile 8 bin arasında insanın sokakta yaşadığı tahmin ediliyor. Saadet Partisi tarafından geçtiğimiz aralık ayında yayımlanan “İstanbul'da evsiz insanlar” raporuna göre metro, metrobüs duraklarında ve metruk binalarda yaşayan evsizlerin en fazla bulunduğu 6 ilçe ise sırasıyla Fatih, Beyoğlu, Kadıköy, Üsküdar, Beşiktaş ve Şişli oldu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız