birgün

18° PARÇALI BULUTLU

SPOR 23.09.2020 19:41

Fatih Terim: Transfer yapma ihtimalimiz çok zor

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, transfere ilişkin yaptığı açıklamada, "Burada konu aldın, almadın, orta saha değil konu. Konu transfer yapma ihtimalimizin çok zor olması. Satmadan alamıyoruz" açıklamasını yaptı.

Fatih Terim: Transfer yapma ihtimalimiz çok zor

Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi 3. Ön Eleme Turu’nda yarın sahasında Hırvat ekibi Hajduk Split ile karşılaşacak. Bu maç öncesinde Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, Florya Metin Oktay Tesisleri’nde basın toplantısı düzenledi.

Geçen sezon pandemiden önce ve sonra başka bir takım olduğunu söyleyen Terim, “Buradaki anahtar kelime ocak ayıydı. İlk defa geçen yıl hep beraber hazırlık dönemi geçirdik. Bazı oyuncuları Afrika ve Amerika Kupası gibi turnuvadan sonra 10-12 tane oyuncuyu Avusturya’ya götürememiştik. Gerek fizik gerek takım oyunu pek bir arada olamadık. İlk yarıyı çok düşük koşu seviyeleriyle, rakibe tehdit oluşturmadan çok maç oldu. Özellikle kendi adıma çok üzüldüm. Hayatım boyunca kazanan futbolu modelini getirmek için çok uğraştım bu ülkeye. Kazanan futbol modeli devamlı oynamak isteyen bir adam için kabul edilecek bir şey değildi. Onun için ocak ayını işaret etmiştik. Ocak ayında beraber olduk. Pandemiye kadar hem aldığımız sonuçlar, her istatistikte 1 ya da 3. olduk. Tam o durumda pandemiye yakalandık. 6-7 günlük bir kırılmamız oldu. O ideal havamıza kavuşamadık" ifadelelerini kullandı.

"GALATASARAYLILARIN BİLMESİ GEREKEN BİRÇOK ŞEY VAR"

"Burada oynadığımız ilk maçtaki hadiselerde açıkçası büyük yara verdi" diyen Terim, "15-20 saniye net ofsayt olan oyunun oynatılması, arkasından pozisyon gol oluncaya kadar devam eden bir yaklaşım ve Muslera’nın ayağının kırılması. Andone’nin ayağının kırılması. Birçok şeyin altından kalkamadık. O yüzden o 8-10 maçlık seriyi sürdüremedik. Ondan sonra da çok kolay değildi. Bu sene esasında çok uzun zamandır gelecek ile ilgili, futbolumuzla ilgili, Galatasaray ile ilgili konuşmak istiyorum. Bir program vardı, iptal ettik. Galatasaraylıların bilmesi gereken birçok şey var" şeklinde konuştu.

"Bunları konuşmak istiyorum en azından tarihe düşmek için" diyen Terim, şöyle devam etti: "Burada konu aldın, almadın, orta saha değil konu. Konu transfer yapma ihtimalimizin çok zor olması. Satmadan alamıyoruz. Aldığımızdan fazlasını satmış, 4 kupa almış, kara geçmişiz gibi bir sürü şey sayabiliriz. Sonuç itibariyle kulübümüzün bunun altından kalkabilmesi için birçok son zamanlar geliri olmadığını düşünecek olursak birçok elementin biraya gelmesi lazım. Olmadığı zaman almak çok zor. Zamanında almak bana göre daha zor. Herkes orta saha niye o, başka oyuncu yok mu diye soruyor. Zamanında halledemiyoruz. Ama ben Galatasaray’da böyle yetiştim. Biz Galatasarayız. Bir refleksimiz olmalı. Neyse kadromuz onla en iyi yerleri, en iyi şeyleri isteriz. Yapmaya çalışırız. Büyük transferler, yüksek rakamlar hiç kolay değil. Türk futboluna emek vermiş biri olarak aşağı yukarı çok kulübün bu durumda olduğuna inanıyorum."

Yönetimlerin işinin zor olduğunu belirten Terim, "Almazsanız niye oradasınız, alırsanız niye bu kadar aldınız gibi birçok şeye maruzlar. Hiçbiri sonuçta sebep değil. Biz ekime kadar alacağımız ne varsa alırız. Ben bu işin açıkçası çok kolay da düzeleceğine inanmıyorum. Ne kadar geliriniz olursa olsun bu giderlerle, bu borçlarla işin doğrusu, istediğiniz zaman istediğiniz şeyi yapmanız çok zor. İki de bir Avrupa ile makas açıldı derken üstüne basarak söylüyorum. Burada da kimseyi suçlamıyorum. Bazı şeyleri kamuoyu ile hiç konuşmam. Doğruların en doğrusunu anlatmak lazım. Herkesin bilme hakkı var. Sanki var da almıyoruz gibi... Artık başka şeyler konuşmalıyız. Borçların faizinin, ödenmesinin rasyonel olmadığı bir ortamdayız. Onu inşallah divanda yada bir röportajda söyleyeceğim” diye konuştu.

"OYUNCU PROFİLİNİ İYİ ANALİZ ETTİK"

Sezon başında ellerindeki kadronun oyun profilini çok iyi analiz ettiklerine inandığını belirten Terim, “Böyle bir hazırlık devresi düşündük. Pandemi olmasaydı da dışarıya gitmeyecektik. Sabah burada buluştuk. Öğlen beraber yemek yedik. Öğleden sonra dinlenmeleri burada mecbur kıldık. Akşam da evlerine yolladık. Bu, onlara daha iyi geldi. Şu ana kadar iyiyiz. Yarın ne olacağımız belli değil. Ne ben ve ekip arkadaşlarım ne de futbolcularım 2-3 maçı kazanıp havaya girecek insanlar değil. Ne aşırı seviniriz, ne aşırı üzülürüz. Takdir edilmesini isteriz” diye konuştu.

"MAALESEF SATMA İŞLEMİNDE BAŞARILI OLAMADIK"

Transfer konusunda yönetim ile 4 defa toplandıklarını ifade ede Fatih Terim, “Ben listemi tahtaya yazdım. Sonra herkes o listeyi bildi. Yapmak istediklerimi anlattım. İşin ekonomik durumu ile beraber brifing verdim. Yönetimimiz de bana yeni bütçe rakamının geçmiş oranla daha düşme göstermesi gerektiğini, bunun bir zorunluluk olduğunu ifade etti. Ben de doğal olarak ‘Nasıl isterseniz öyle olsun’ dedim. İtiraz ettim. Geçmişten de transfer çalışmalarımız vardı. Maalesef satma işleminde başarılı olamayınca orada pek başarılı olmadık. Dolayısıyla alma da zorlaştı. Daha önceden Omar ile ilgili tasarrufumuz vardı. O da sözünde duran bir oyuncuymuş. Attığı imzasını oynadı. Abdurrahim Bey doğru söylemiş. Alınacak da olabilir satılacak da. Başka bir önerim oldu. Mümkünse kiralık oyunculardan uzaklaşalım dedim. Büyük rakamlarla alamadığımız için. Şu anda kiralığımız çok az. Ne olur futbol dinamik bir oyun. Bugün çok iyi olan birini yarın satabilirsiniz. Şu bir gerçek Galatasaray bundan sonra öyle yüksek rakamlarla alacak durumda değil. Tam tersi alıp, yetiştirip büyük rakamlarla satılabilirse, hedeflerini onlarla yaşayabilirse büyük bir iş yapmış olur. Herkes söylemde altyapıyı söylüyor. Ama eylemde hiç. Öyle bir yaklaşım yok. Bugün 11 milyon Euro sattığımız Ozan’ı yetiştirenlerin aylıklarının da çok düşük olduğunu unutmayalım. Öz kaynağı dört dörtlük yapabilirsek öz kaynaktır” değerlendirmesinde bulundu.

(İHA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız