birgün

5° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Fatih Tezcan'ın hakimleri hedef gösterdiği iddiasıyla yargılandığı davada karar

Sosyal medya hesabından, istinaf mahkemesi heyeti hakimlerini hedef gösterdiği iddiasıyla yargılanan Fatih Tezcan'ın beraatına karar verildi.

GÜNCEL 29.11.2022 16:01
Fatih Tezcan'ın hakimleri hedef gösterdiği iddiasıyla yargılandığı davada karar
Abone Ol google-news

Sık sık Atatürk düşmanlığıyla ilgili yaptığı paylaşımlarla gündeme gelen Fatih Tezcan'ın, sosyal medya hesabından istinaf mahkemesi heyeti hakimlerini hedef gösterdiği iddiasıyla yargılandığı davada karar çıktı.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, başka suçtan tutuklu olan Fatih Tezcan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Duruşmada Tezcan’ın avukatı da hazır bulundu.

Duruşmaya SEGBİS ile bağlanan Tezcan beraatını talep etti. Tezcan’ın avukatı da müvekkilinin suçsuz olduğunu belirterek hakkında beraat telebinde bulundu. Mahkeme heyeti sanık Fatih Tezcan hakkında beraat kararı verdi.

Heyet, kararın oy çokluğuyla alındığını ve mahkeme başkanının karara karşı oy kullandığını belirtti.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 23 Mayıs 2021 tarihinde şüpheli Fatih Tezcan'ın Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda, "FETÖ'cü hakimleri araştırıp mahkemede yüzlerine karşı 'Ben senin karşında ayağa kalkamam! Sen FETÖ'cüsün' diyen şahsıma, 'Sen kimsin ki hakimleri araştırıyorsun' demenin iki manası olabilir: 1.Mesleğimi unutmak. 2. Tezgahları bozulacağı, planları ifşa olacağı için tutuşmak. Hangisi?" ve "5 Nisan 2021 tarihinde Mehmet Ağar ve diğer sanıkların beraat kararlarını bozan istinaf mahkemesi kararına ve heyetin isim listesine ulaştım. Heyet Başkanı Hakim M.H.Y'yı ve üye hakimler A.S ve A.A'nın bağlantılarını araştırıyoruz" şeklinde paylaşım yaptığı belirtildi.

Bu paylaşımlar nedeniyle Tezcan hakkında 'Terörle mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek' suçundan re'sen soruşturma başlatıldığı anlatılan iddianamede, şüphelinin olabileceği adreslerde arama yapıldığı ancak, tüm aramalara rağmen ulaşılamadığı, bu nedenle hakkında ifadesinin alınması için yakalama kararı çıkartıldığı kaydedildi.

İddianamede, şüpheli Fatih Tezcan'ın sosyal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımlarla, kime yönelik olduğu anlaşılacak şekilde 'terörle mücadelede görev almış görevlilerin, hüviyetlerini açıklayıp yayınlayarak hedef gösterme' suçunu işlediği belirtildi. Şüpheli Tezcan'ın 'Terörle Mücadelede görev almış kişileri hedef göstermek' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası talep ediliyordu.

(DHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol