birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Fatma Altınmakas'ı istismar eden Sinan Altınmakas hakkında takipsizlik kararı verildi

Malazgirt Cumhuriyet Başsavcılığı, Fatma Altınmakas'ı istismar eden Sinan Altınmakas isimli erkek hakkında yürüttüğü soruşturmada 'delil olmadığı' iddiasıyla takipsizlik kararı verdi. Sinan Altınmakas işlemlerin ardından serbest bırakıldı. Fatma Altınmakas'ın ifadesi Kürtçe tercüman bulunmaması nedeniyle tutanaklara eksik geçirilmişti.

KADIN 07.10.2022 15:09
Fatma Altınmakas'ı istismar eden Sinan Altınmakas hakkında takipsizlik kararı verildi
Abone Ol google-news

Malazgirt Cumhuriyet Başsavcılığı, Muş'un Malazgirt ilçesinde, ağabeyi Kazım Altınmakas'ın evli olduğu Fatma Altınmakas'ı istismar eden Sinan Altınmakas hakkında 'delil olmadığı' iddiasıyla takipsizlik kararı verdi.

JinNews'te yer alan habere göre, Sinan Altınmakas işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. Evli olduğu Kazım Altınmakas tarafından katledilen Fatma Altınmakas'ın ifadesi Kürtçe tercüman bulunmaması nedeniyle tutanaklara eksik geçirilmişti.

Malazgirt Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen takipsizlik kararının gerekçesinde, Sinan Altınmakas’ın iddiaları reddetmesine ve yine tanık sıfatıyla dinlenen kız kardeşi Kader Altınmakas’ın ifadeleri ile Adli Tıp Kurumu (ATK) raporunun esas alındığına yer verildi.

Müşteki beyanlarının hayatın olağan akışına uygun olmadığını, şüpheli, müşteki ve tanık arasında husumet bulunduğunu öne süren savcılık, kararın devamında şöyle dedi:

“HTS kayıtlarındaki birden çok kez görüşmelerin olduğunu tespit edildiği, Sinan Altınmakas’ın beyanında ilçe merkezinde geldikçe ihtiyacı olup olmadığını sormak için aradığını beyan ettiği, müştekinin dosyaya tehdit içerikli herhangi bir mesaj kaydı sunmadığı, Kader Altınmakas’ın tarafsız kamu tanığı sıfatının olmadığı, dosya kapsamında dava açılması için yeterli şüpheyi oluşturacak başkaca bir delilin bulunmadığı anlaşılmakla, kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiği görülmüştür"

Fatma Altınmakas’ın kardeşi ve avukatı Mir Bedirhan Ayaz, karara ilişkin Patnos Sulh Ceza Hakimliği'ne itirazda bulundu. Mahkemesi ise, savcılığın ret kararında belirttiği hususları baz alarak itirazı reddetti.

NE OLMUŞTU?

Fatma Altınmakas, Muş’un Malazgirt ilçesinde evli olduğu Kazım Altınmakas'ın kardeşi Sinan Altınmakas isimli erkek tarafından istismara maruz bırakıldığı için şikayetçi olduktan sonra evli olduğu Kazım Altınmakas tarafından öldürülmüştü.

Katledilen Fatma Altınmakas, 12 Temmuz günü Konakkuran Jandarma Karakolunda kendisine cinsel saldırıda bulunduğu suçlamasıyla, evli olduğu erkeğin kardeşi Sinan Altınmakas'ı şikayet etmiş, ifadesinde Kürtçe tercüman bulundurulmadığı için darp edildiğini anlatamamıştı.

Altınmakas'ın sağlık kontrolü için götürüldüğü Adli Tıpta şiddetin belirlendiği söylenmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol