birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

ARŞİV 25.01.2011 17:10

Fatma Kurtulan: Vicdani ret yasallaşsın

Zorunlu askerlik uygulamasının getirdiği sorunlar ile vicdani retçilerin sorunlarının araştırılması için Meclis’e önerge veren BDP Van Milletvekili Fatma Kurtulan, vicdani reddin yasal güvenceye kavuşturulmasını istedi
Vicdani retçi gençlerin sayısı artarken Barış ve Demokrasi Partisi vicdani retçilerin üzerindeki baskıyı Meclis gündemine taşıdı. BDP’li Fatma Kurtulan, vicdani retçilerin sorunlarının araştırılması için Meclis’e soru önergesi verdi. TBMM Başkanlığı’na sunulan Araştırma Önergesi’nin gerekçesinde, vicdani reddin dini, ahlaki ya da politik gerekçelere dayalı olarak “zorunlu askerlik hizmeti”ni reddetme durumu olduğu belirtildi. Vicdani reddin, BM İnsan Hakları Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu tarafından temel insani hak olarak kabul edildiği ifade edilen gerekçede, şöyle denildi:
‘ZORUNLU ASKERLİK KALDIRILSIN’
“Adalet Bakanlığı’nın resmi açıklamasına göre 1989-2008 yılları arasında 590 kişi hakkında halkı askerlikten soğuttuğu, askerleri itaatsizliğe sevk ettiği gerekçesiyle dava açılmış, bu gerekçelerden ötürü 140 kişi hakkında tutuklama kararı çıkmıştır. Oysa ki Türkiye’nin üyesi olduğu BM ve Avrupa Konseyi gibi uluslar arası örgütler vicdani ret hakkını güvence altına almışlardır. Uluslar arası sözleşmeler vicdani ret hakkının tanınmasını zorunlu kılmakta olduğu gibi Anayasa’da herkesin askerlik yapmasını zorunlu kılan bir madde de bulunmamaktadır. Bu nedenle Anayasa değişikliği beklenmeden vicdani ret hakkı hemen çıkarılacak bir yasayla düzenlenebilir. Uluslararası sözleşmelerde bir hak olan vicdani ret hakkı tanınarak zorunlu askerlik uygulamasına son verilmelidir.”
BİR ŞÜPHELİ ÖLÜM DAHA
Öte yandan, Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde görev yapan bir askerin dün sabah saatlerinde zimmetine verilen silahla intihar ettiği iddia edildi. İntihar girişiminde bulunan ve ismi öğrenilemeyen asker, kaldırıldığı Diyarbakır Asker Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.
 
Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol