birgün

18° AÇIK

KADIN 22.08.2021 14:43

Fatma Yasak’ı alıkoyan Alper Tasalı serbest bırakıldı: İhmaller zinciri

Fatma Yasak’ı alıkoyan, şantaj yapan ve tehdit eden Alper Tasalı nöbetçi mahkemede serbest bırakıldı. Kadın kaçırılırken KADES uygulamasına çağrı yaptı ancak ekipler defalarca arayarak konum istedi. Yasak, “Beni uygulamadan hemen bulacaklar sandım ama defalarca aradılar. Şimdi de serbest bırakıldı. Tutuklanmasını istiyorum” dedi. #AlperTasalıTutuklansın etiketi, Twitter gündeminde üst sıralarda yer aldı.

Fatma Yasak’ı alıkoyan Alper Tasalı serbest bırakıldı: İhmaller zinciri

Meral DANYILDIZ

Alper Tasalı isimli erkek tarafından tehdit edilen, alıkonulan ve şantaj yapılan Fatma Yasak kaçırıldığı an KADES’e ulaşmasına rağmen sonuç alamadı, Tasalı serbest bırakıldı.

İstanbul Esenyurt’ta Alper Tasalı isimli erkek, belirtilene göre Yasak’ın yolunu kesti. Ardından şehir içinde silahla ateş ederek zorla Yasak’ı arabaya bindiren Tasalı, aracı Silivri’ye doğru sürdü.

Fatma Yasak ise İçişleri Bakanlığı’na bağlı Kadın Destek Uygulaması’na (KADES) basarak can güvenliğinin tehdit altında olduğu mesajını verdi. Canlı konumunun anında paylaşılması gerekirken ekipler ısrarla kadını arayarak konum istedi. Söz konusu durum kadınların can güvenliğinin bu tip uygulamalarla da korunmayacağını ortaya koydu.

KADES’E CANLI KONUM GİDECEK VE TAKİP EDECEKLER SANDIM

Yaşadıklarını BirGün’e anlatan Fatma Yasak, KADES uygulamasına basmasının ardından defalarca aranıp konum istendiğini söyledi. “Ben canlı konumum gidecek ve takip edecekler sanıyordum” diyen Yasak, Alper Tasalı’nın serbest bırakılmasına da tepki gösterdi.

Fatma Yasak, şöyle konuştu: “İş görüşmesine gidecektim. Durakta indim. Karşıdan karşıya geçecekken önümde araç durdu. İçinden kendisi çıktı. Elinde silahı vardı. Sonrasında ne işin var diyemeden silahı yanıma doğru ateşledi. Silahı ateşleyince binmek durumunda kaldım, KADES’e bastım anında. Nereye gidiyoruz dedim, Silivri’de boş bir araziye çekeceğim dedi. Sonrasında polis aradı, anlamaması için telefonda ‘Evet iş görüşmesine gelemedim, Silivri’de işim çıktı’ dedim. Ne demek istediğimi anlamadılar, ‘KADES’ten arıyoruz’ dediler. Ben de ‘Evet doğru kişiyi arıyorsunuz ama Silivri’ye doğru gidiyorum’ dedim. Bu şekilde anlayabildiler. Sonrasında Whatsapp’tan konum istediler, gönderdim, yine istediler iki farklı numaraya. Bir süre sonra mesaj geldiğini fark etti, telefonu elimden aldı. Beni telefonumdan bulmaları gerekirken konum istemelerine çok şaşırmıştım.”

SERBEST BIRAKILDI, TEHDİTLERE DEVAM ETTİ

Güvende olmadığını, öldürülme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Yasak, tek talebinin failin tutuklanması olduğunu söyledi. Yasak, şöyle devam etti: “Hadi akıllı davranalım, çok büyük sıkıntıdasın, gel silahı annemlerin evine bırakalım, ben de eşyalarımı alıp çıkayım dedim. Bir süre sonra annemlerin evine döndük. Silahı, bıçağı, mermileri aldım. Evde babam vardı, polisleri aradık. Gelmeleri 15 dakika sürdü. Polisler geldi, ertesi gün nöbetçi mahkemeye çıkarıldı, tutuksuz yargılanacağını öğrendik. Kendisi serbest bırakılmış. Çıktığı gibi sosyal medyada ‘hiç ummadığın bir anda elbet bir gün’ yazmış. Bu rahatlığı tanımışlar ona. O şimdi ‘suç işledim ama beni serbest bıraktılar, öldürsem de çıkarım’ kafasındadır. Ben şu anda evden çıkamıyorum. Belki şu anda kapımın önünde, belki beni bekliyor. Sesimi duyun, ben tutuklanana kadar durmayacağım.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol