birgün

7° PARÇALI AZ BULUTLU

KADIN 22.02.2021 13:52

Fatma'yı katleden Zeynel Akbaş'a uygulanan haksız tahrik indirimi kaldırıldı

Fatma Şengül’ü öldüren Zeynel Akbaş’a uygulanan haksız tahrik indirimi kararına itiraz eden aile ve avukatlar dosyayı İstinaf Mahkemesi’ne taşıdı. Mahkeme, sanığa uygulanan indirimin kaldırılarak cezanın müebbet hapse çevrilmesine karar verdi.

Fatma'yı katleden Zeynel Akbaş'a uygulanan haksız tahrik indirimi kaldırıldı

İstanbul’da aynı iş yerinde çalıştığı Zeynel Akbaş isimli erkek tarafından evinin önünde katledilen Fatma Şengül'ün öldürülmesine ilişkin davada, mahkeme tüm delillere ve tanıklara rağmen cinayetin planlanarak yapıldığını görmezden gelerek cezada indirim yapmıştı. Şengül’ün ailesinin ve avukatlarının karara itiraz etmesi üzerine İstinaf Mahkemesi’ne taşınan davada Zeynel Akbaş’a uygulanan haksız tahrik indirimi kaldırıldı, sanığa müebbet hapis cezası verildi.

İstinaf Mahkemesi'ne taşınan davanın duruşması bugün saat 10:30’da İstanbul 1. Bölge Adliyesi'nde görüldü. Sanık Zeynel Akbaş, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı. Fatma Şengül'ün kızı Açelya Şengül'ün tanık olarak dinlenildiği duruşmada, Açelya Şengül'ün ''Bu adam Gülsuyu tarafında oturuyor, biz Gülensu’da oturuyoruz. Bu iki yer arasında minibüs hattı farklı. Peynir almaya geldim, tansiyon hastasıyım diyor ama pusu kurduğu evimize gelmek 2 km yokuş çıktı. Annemi evimizin önünde planlayarak katletti'' sözlerinin ardından mahkeme başkanı tanığı dinlemeyi reddetti.

Duruşmada, Fatma Şengül'ün katiline verilen iyi hal indirimi bozularak, sanığa müebbet hapis cezası verildi.

NE OLMUŞTU?

30 Mart 2019'da Maltepe’deki evinin önünde Zeynel Akbaş isimli erkek tarafından katledilen Fatma Şengül cinayetinin ardından gözaltına alınan ve tutuklanan Akbaş'ın duruşması Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanan Akbaş'ın davasında, 19 Aralık 2019'da görülen duruşmada karar çıktı.

Çelişkili ifadelerine rağmen "dengesizim, tansiyon hastasıyım, yoksa yapmazdım" sözlerini indirim sebebi gören mahkeme heyeti, tanığa “haksız tahrik" indirimi uygulayarak 18 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, bu kararı verme nedenini ise 4 görgü tanığından sadece birinin verdiği "Fatma Hanım belki hakaret etmiştir" ifadesine dayandırdı.

5 Nisan 2019 tarihinden bu yana tutuklu olan Akbaş'a müebbet hapis cezası verilmesine rağmen haksız tahrik indirimi uygulanarak cezanın 18 yıla düşürülmesi üzerine dosya İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’ne taşındı. İstinaf incelemesinin yapılmasını isteyen Fatma Şengül’ün ailesi ve avukatları, ilk derece mahkemesinin kararının bozularak Zeynel Akbaş hakkında verilen indirim hükmünün kaldırılmasını ve tasarlanarak öldürme suçundan hüküm kurularak ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesini talep etti.

ÇELİŞKİLİ İFADELER

Sanık Zeynel Akbaş, hastanedeki ifadesinde cinayet silahını 2 yıl önce Suriyeli birinden satın aldığını söylemiş, mahkemedeki ifadesinde ise silahın ölen babasından 4 sene önce miras kaldığını ifade etmişti. Bunun üzerine Şengül ailesinin avukatının sanığa yönelttiği ‘’Baban ne zaman öldü’’ sorusu ise sanık tarafından ‘’1999 senesinde’’ şeklinde yanıtlanmıştı.

Duruşmadaki ifadesinde sanık Zeynel Akbaş, evden peynir almak için markete gittiğini ve Fatma’yı gördüğünü, Fatma’nın kendisine hakaret ettiğini ve bunun üzerine Fatma Şengül’ü vurduğunu; cebindeki silahın da babasından miras kalma olduğunu söylemişti. İfadesinin devamında ise sanık, yüksek tansiyon hastası olduğunu ve Fatma’yı orada görünce dayanamadığını, tansiyonunun çıktığını ve bu yüzden cinayet işlediğini sözlerine eklemişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol