birgün

25° PARÇALI BULUTLU

Fatsa'daki siyanür direnişinde 7 yıl sonra gelen beraat kararı

Fatsa’da siyanürle altın işletmeciliğine karşı mücadele sürecinde yapılan bir yürüyüş nedeniyle, Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu adına oluşturulan Düzenleme Kurulu üyeleri hakkında '2911 sayılı toplantı ve yürüyüş yasasına aykırılıktan' dolayı verilen 5 aylık hapis cezası Anayasa Mahkemesi tarafından bozularak, Fatsa 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada beraat kararı verildi.

YEŞİL BİRGÜN 15.03.2022 09:49
Fatsa'daki siyanür direnişinde 7 yıl sonra gelen beraat kararı
Abone Ol google-news

Fatsa'da Altıntepe Madencilik'in siyanür kullanarak gerçekleştireceği altın madenciliği faaliyetlerine karşı yürüyüş gerçekleştiren Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu adına oluşturulan Düzenleme Kurulu üyeleri hakkında verilen ceza bozularak beraat kararı verildi.

2013 yılında Ordu’nun Fatsa ilçesinde ÇED süreciyle başlayan siyanürle altın işletmeciliğine karşı yurttaşlar, eylem ve etkinliklerle yaşam alanlarına sahip çıkmıştı.

25 Ocak 2015'te gerçekleştirilen yürüyüşe katılan Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu adına Düzenleme Kurulu oluşturan Ali Demirci, Güven Atabay, İsmet Atar, Şenel Yorulmaz, Kadir Özyurt, Yunus Ertopçu hakkında 2911 sayılı toplantı ve yürüyüş yasasına aykırılıktan soruşturma açıldı. Düzenleme Kurulu üyeleri, verdikleri ifadede izinli yürüyüş yaptıkları, kitlenin miting sonrası yürüyüşü gerçekleştirdikleri belirtilse de 5 ay hapis ve Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması (HAGB) kararı verildi. Yapılan itiraz sonrası Anayasa Mahkemesi kararı bozdu. Fatsa 3. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada ise beraat kararı verildi.

EMSAL KARAR OLACAK

Üyelerin avukatı Emrah Duman dava hakkında, "Fatsa’da siyanürle altın işletmeciliğine karşı Düzenleme Kurulu oluşturan müvekkillerim bir yürüyüş gerçekleştirdiler. Cumhuriyet Savcılığı tarafından kamu davası açıldı. 2911 sayılı gösteri ve toplantı yasası gereği açılan davada müvekkillerime ceza verildi. Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı kullanıldı. Anayasa Mahkemesi herhangi bir zarar olmaması nedeniyle itirazı kabul etti. Yeniden görülen davada beraat kararı verildi. Bu karar başka zamanlarda kullanılabilecek emsal bir karar özelliği de taşıyor" bilgisini verdi.

TOPRAĞIMIZI KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Maden bölgesinde yaşayan ve madene karşı mücadele eden Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu ve Ordu Çevre Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Eren Atasoy da şunları söyledi:

"Fatsa Bahçeler Mahallesi'nde (köy) 2013 yılında aldığı ÇED’le siyanürlü altın ayrıştırma işlemine başlayan Altıntepe Madenciliği'ne karşı başlattığımız mücadelede birçok eylem gerçekleştirildi. 2015 yılında yapılan bir yürüyüşte kaymakamlık önünde yapmamız gereken bir açıklamayı Fatsa Cumhuriyet Meydanı'na taşımıştır. Bununla ilgili açılan yedi arkadaşımıza dava açıldı. 5 yıl ertelemeli ceza aldılar ve Anayasa Mahkemesi berat verdi. Mücadeleye başladığımızda insanlara anlatmaya çalıştığımız madenin bölge için felaket olacağıydı. Bugün geldiğimiz süreçte ne kadar haklı olduğumuzu anladık.

Bölge ağır metallerle boğuşuyor. Bölgede yaptığımız fiili direnişlerde haklılığımız Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararla bir kez daha kanıtlandı. Pandemiyle birlikte toprağa, üretmeye ve ne kadar ihtiyaç olduğu ortaya çıktı. Ne yazık ki Türkiye'de topraklar maden ve betona teslim edildi. Bundan sonra da üretmeye ve bölgemizde topraklarımızı korumaya devam edeceğiz. Yukarı Bahçeler köyündeki maden mücadelesi devam ederken bir de baktık ki etrafımız sondaj alanına çevrilmiş. Çötelli, Kaledibi, Şenyurt, Sarıhalil mahallelerini kapsayan sondajları için Ordu Çevre Derneği olarak bilgilendirmeler yaptık. Gökçe Kodali bölgesi için açılan dava üzerine sondaj yapılamadı. Bölge maden konusunda ablukaya alındı. Mücadelemiz devam edecek."

YAŞAMIMIZ TEHDİT ALTINDA

Fatsa Ünye Doğa Koruma Platformu ve Düzenleme Kurulu Üyesi İsmet Atar da, "2015 yılında madene karşı yürüyüş yaptık. İzin almamıza rağmen bize ceza verdiler. İtiraz ettik. Anayasa Mahkemesi bizi haklı buldu. Toprağımıza, vatanımıza sahip çıktık. Hainlik yapmadık, kimseye zarar vermedik. Toprağımızda yaşayamıyoruz. Doğamızı, toprağımızı öldürdüler, sıra bize geldi" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun