birgün

15° AÇIK

Fayın ardından sel tehlikesi

BİRGÜN EGE 07.12.2020 07:15
Fayın ardından sel tehlikesi
Abone Ol google-news

Berkay SAĞOL

İzmir depremi sonrası Bayraklı ilçesinde depremzedeler için konut yapılacak alanla ilgili tartışmalar sürüyor. Yapılaşmanın olacağı alandan fay hattının geçtiği açığa çıkarken sel ve erozyon riski taşıması ‘felaket’ riskini artırıyor. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Orman Mühendisleri Odası (OMO) İzmir Şube Başkanı Sabahattin Bilge, bölgede izin verilecek yapılaşmanın yeni sel felaketini tetikleyeceğini ifade etti.

İzmir’de 30 Ekim’de gerçekleşen 6,9 büyüklüğündeki depremin ardından, evleri yıkılan depremzedeler için Bayraklı’da bulunan orman alanına konut yapılacak. Tapuda orman olarak kayıtlı 375 hektarlık alan, Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile orman vasfının dışına çıkartıldı.

Bölgede 1995’te 61 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketi yaşandığını hatırlatan OMO İzmir Şube Başkanı Sabahattin Bilge, bölgede izin verilecek yapılaşmanın sel felaketine zemin hazırlayacağı uyarısında bulundu: “Depremzedeler için bin 800 adet konut yeterli olacakken, bölgede minimum 6 bin 700, hatta yaklaşık 9 bin adet konutu kapsayacak şekilde bir alanın orman vasfının dışına çıkarılması olur şey değil. Bu oldukça şüphe uyandıran bir durum. İzmir yeşil alan bakımından son derece sınırlı olanaklara sahip ve böyle yerleri korumamız lazım. Bu alan o bölgenin su altı rezerv kaynaklarını da dengede tutması açısından önemli. Bu konut planı İzmir’in başka bir yerine yapılabilirdi.”

TMMOB tarafından hazırlanan raporda da, bölgenin 2010 yılında şehir hastanesi yapılmak üzere Sağlık Bakanlığı’na tahsisi edildiği hatırlatılarak şöyle dendi: “Orman arazisinin depremzedelerin konut ihtiyacının karşılanması gibi hassas bir gerekçeye sığınılarak yeni bir rant alanı yaratılmasına asla izin verilmemeli. Bu alanda izin verilecek yapılaşma ile bir felaketin yaralarını sarmaya çalışılırken bir başka felakete zemin hazırlanacaktır.”

Öte yandan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, geçen günlerde de konut yapılacak alanın altından Bornova Fay Zonu’nun geçtiğini vurgulayarak “Fay zonlarına bina yapılması yasaklanmalı” açıklamasında bulundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun