birgün

11° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 18.01.2020 11:26

Fazıl Say, Beethoven'in tüm piyano sonatlarını yorumladı

Piyanist Fazıl Say, Beethoven'in 32 piyano sonatından oluşan 650 dakikalık kaydını yorumladı. Say, eserleri 9 CD'den oluşan albümde topladı

Fazıl Say, Beethoven'in tüm piyano sonatlarını yorumladı

Piyanist Fazıl Say, Beethoven'in 32 piyano sonatından oluşan 650 dakikalık kaydını 9 CD'den oluşan bir albümde topladı. Mayıs 2017'de kayıt yapamaya başlayan Fazıl Say, çalışmasını Beethoven'in 250. doğum yılı olarak da kutlanan 2020'de Warner Music etiketiyle müzikseverlerle buluşturdu.

Fazıl Say, Beethoven'in tüm piyano sonatlarını yorumladığı ve dokuz cdden oluşan çalışmasını yayınladı. "İki yıl boyunca Beethoven benim idolüm ve mentorum oldu" sözüyle bu süreci tanımlayan Fazıl Say, Beethoven'in 250. doğum yılıyla aynı döneme denk gelen albümün kayıtlarını geçtiğimiz yılın Kasım ayında tamamlandı.

fazil-say-beethoven-in-tum-piyano-sonatlarini-yorumladi-676807-1.

650 dakikalık bir kayda imza atan Fazıl Say, dokuz cdden oluşan ve bugün yayınlanan bu kaydının yanı sıra Moonlight, Appassionata, Waldstein ve Pathetique sonatlarından oluşan bir seçkiyi de plak formatında müzikseverlere sunuyor.

Bugüne kadar 40 CD yayınlayan Fazıl Say'ın Warner Music etiketiyle yayınlanan ve Beethoven'ın 32 piyano sonatının tamamını yorumladığı çalışmanın kayıtları Salzburg'daki ünlü Mozarteum'da gerçekleşti. 2016 yılında müzik dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Beethoven Ödülü'nü de kazanan Fazıl Say'ın bu çalışması Türkiye ile birlikte tüm dünyada ve dijital platformlarda müzikseverlerle buluştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol