birgün

10° AÇIK

Fed'in faiz kararı öncesi dolar/TL'de son durum ne?

Dün, yüzde 0,1 artışla 18,8152'den kapanan dolar/TL, Fed'in faiz kararı öncesi bankalararası piyasanın açılışında 18,8120'den işlem görüyor. Fed'in bugünkü toplantıda politika faizini 25 baz puan artırmasına kesin gözüyle bakılıyor. Fed'in karar metni ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarındaki yönlendirmelerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olması bekleniyor.

EKONOMİ 01.02.2023 09:23
Fed'in faiz kararı öncesi dolar/TL'de son durum ne? Fotoğraf: Depophotos
Abone Ol google-news

İstanbul serbest piyasada dolar 18,8120 liradan, Euro 20,4460 liradan güne başladı.

Serbest piyasada 18,8100 liradan alınan dolar 18,8120 liradan satılıyor. 20,4440 liradan alınan Euro'nun satış fiyatı ise 20,4460 lira olarak belirlendi.

Dün, doların satış fiyatı 18,8120 lira, Euro'nun satış fiyatı ise 20,4100 lira olmuştu.

KÜRESEL PİYASALARDA GÖZLER FED'E ÇEVRİLDİ

Küresel piyasalarda gözler ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bugün açıklayacağı para politikası kararlarına çevrilirken, bankanın faiz artışlarına gelecek toplantıdan sonra ara verebileceğine ilişkin beklentilerin güçlenmesi risk iştahını destekliyor.

Fed bugünkü toplantıda politika faizini 25 baz puan artırmasına kesin gözüyle bakılırken, karar metni ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarındaki yönlendirmelerin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olması bekleniyor.

Analistler, ABD'de dün açıklanan makroekonomik verilerde enflasyonun yavaşladığına ilişkin işaretlerin çoğaldığını kaydederek, bankanın enflasyondaki seyri analiz etmekte kullandığı istihdam maliyeti endeksinin, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 1 ile beklenenden az arttığını bildirdi.

Bugün açıklanacak ADP özel sektör istihdamı ve cuma günkü tarım dışı istihdam verisinin iş gücü piyasalarındaki duruma açıklık getirmesinin beklendiğini ifade eden analistler, ülkede istihdam verilerindeki olası gevşemenin Fed'in politika alanını genişletebileceğini dile getirdi.

Analistler, piyasalarda ABD'deki "yumuşak iniş" senaryosunun hala ihtimal dahilinde olduğunu belirterek, Fed'in para politikası kararları öncesinde ABD'nin 3 aylık hazine bonosu getirisi ile 10 yıllık tahvil faizi arasındaki farkın yaklaşık 120 baz puanda seyrettiğini hatırlattı.

EURO BÖLGESİ BÜYÜDÜ

Avrupa tarafında, dün açıklanan verilere göre Euro Bölgesi ekonomisi, 2022'nin dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe yüzde 0,1 büyüme kaydetti.

Analistler, Avro Bölgesi ekonomisine ilişkin resesyon endişesinin azaldığını belirterek, bugün bölge genelinde açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) ve Avro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin yarınki Avrupa ve İngiltere merkez bankalarının kararları öncesinde piyasalarda oynaklığı artırabileceğini söyledi.

İki bankanın da yarın politika faizini 50'şer baz puan artıracağının fiyatlandığını aktaran analistler, makroekonomik verilerin enflasyon ve resesyon endişelerini sınırlı da olsa yatıştırmasıyla bankaların gelecek dönem için daha yumuşak sinyaller vermesinin beklendiğini bildirdi.

New York borsasındaki alıcılı seyir yeni günde Asya'ya da taşınırken, bölgede açıklanan verilerin imalat sanayinde yavaşlama eğiliminin devam ettiğine işaret etmesi yükselişi sınırladı.

Buna göre, ocak ayına ilişkin imalat sanayi PMI Japonya, Çin ve Güney Kore'de sırasıyla 48,9, 49,2 ve 48,5 oldu.

Öte yandan, Japonya'da artan yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakaları ve ABD'nin Çinli şirketlere ilişkin olası yaptırımları bölgede risk iştahını sınırlayan gelişmeler olarak öne çıktı. Kapanışa yakın Japonya'da Nikkei 225 endeksi yüzde 0,1, Çin'de Şanghay bileşik endeksi yüzde 0,3, Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0,8 ve Hong Kong'da Hang Seng endeksi yüzde 0,7 yükseldi.

Piyasalarda bugün takip edilecek veriler şöyle:

►10.00 İngiltere, ocak ayı konut fiyat endeksi

►10.00 Türkiye, ocak ayı imalat sanayi PMI

►11.55 Almanya, ocak ayı imalat sanayi PMI

►12.00 Euro Bölgesi, ocak ayı imalat sanayi PMI

►12.30 İngiltere, ocak ayı imalat sanayi PMI

►13.00 Euro Bölgesi, ocak ayı TÜFE

►13.00 Euro Bölgesi, aralık ayı işsizlik oranı

►16.15 ABD, ocak ayı ADP özel sektör istihdamı

►17.45 ABD, ocak ayı imalat sanayi PMI

►18.00 ABD, ocak ayı ISM imalat sanayi PMI

►18.00 ABD, aralık ayı JOLTS açık iş sayısı

►22.00 ABD, Fed'in faiz kararı

►22.30 ABD, Fed Başkanı Powell'ın basın toplantısı

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun