birgün

29° AZ BULUTLU

Fed’in faiz kararının ardından altın ve Bitcoin’de sert dalgalanma

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faizi 50 baz puan artırması altın fiyatlarında dalgalanmaya neden oldu. En sert gerileme ise Bitcoin'de görülürken; gram altının fiyatı 900 lira barajının altına geriledi.

EKONOMİ 06.05.2022 10:02
Fed’in faiz kararının ardından altın ve Bitcoin’de sert dalgalanma
Abone Ol google-news

Fed Açık Piyasa Komitesi'nin 22 yıl aradan sonra 50 baz puan faiz artırımına gitmesinin piyasalardaki etkisi sürüyor. Faiz artırımının dolara ilgiyi artırması, altın fiyatlarını da etkiledi.

Fed kararı sonrası gram altının fiyatı 900 lira barajının altına geriledi. İstanbul serbest piyasada gram altın 897, çeyrek altın ise bin 476 liradan satılıyor.

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı 1875 dolar. İstanbul serbest piyasada dolar 14,87, avro 15,65 liradan güne başladı. Dünkü doların satış fiyatı 14,86 lira, avronun satış fiyatı ise 15,67 lira olmuştu.

En büyük hacimli para birimi Bitcoin yüzde 8.3 değer kaybetti. Bitcoin bu sabah itibariyle 36 bin 418 dolardan satılıyor.

Ethereum da yüzde 6,7'lik düşüşle 2 bin 740 dolara gerilerken, kripto para piyasasının son 1 gündeki kaybı 120 milyar doları geçti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol