birgün

14° AÇIK

Felaket yakın!

Üçüncü dünya savaşının tamtamları duyulurken Rus siyasetçi Puşkov, “NATO’nun Rusya ile doğrudan çatışmaya tüm hızıyla ilerlediğini sadece körler görmüyor” dedi.

DÜNYA 30.01.2023 06:30
Felaket yakın! Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla başlayan savaş 11 aydır sürüyor. (Fotoğraf: AA)
Abone Ol google-news

Dış Haberler

Batı silahlanmaya ve silahlandırmaya devam ederken üçüncü dünya savaşı endişesi her geçen gün artıyor. Dünya çok çeşitli potansiyel çatışma, kriz ve savaşlarla karşı karşıya. Ukrayna’da yaklaşık bir yıldır devam eden savaş yeni bir kırılma noktasında.

Volodimir Zelenski yönetimi, hiç durmadan NATO’dan silah ve yardım talebinde bulunmaya, ABD de Batılı müttefiklerine bunu dayatmaya devam ediyor. Tank konusunda mutlu sona ulaşan Ukrayna yönetimi, NATO’dan şimdi de F-16 savaş uçaklarını istiyor. Ukrayna’nın tank talebine başta ret yanıtı veren ancak ABD’nin baskısıyla geri adım atan Almanya, Kiev’e F-16 verilmesine ‘mümkün değil’ yanıtı verdi. Ancak ABD yine umut aşıladı. Rus kuvvetlerinin saldırı imkânlarının kısıtlanması için daha fazla silaha ihtiyaç duyduklarını kaydeden Zelenski, F-16 ısrarını sürdürürken listeye uzun menzilli füzeyi de ekledi. Zelenski, dün yaptığı açıklamada "Ukrayna’nın özellikle uzun menzilli füzelere ihtiyacı var" dedi.

SADECE KÖRLER GÖRMÜYOR

Rusya parlamentosunun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin üyesi Aleksey Puşkov, şu anda Avrupa’yı saran çılgınlığı, 1’inci Dünya Savaşı öncesinde tüm ülkelerin birbiriyle savaşmaya çalıştığı duruma benzetti. Rus politikacı, “NATO’nun, Ukrayna’ya askeri yardım için her şeyden önce kendisinin belirlediği tüm kısıtlamaları ve sınırları bir yana iterek Rusya ile doğrudan bir askeri çatışmaya doğru tüm hızıyla ilerlediğini sadece körler görmüyor” ifadesini kullandı. ABD Başkanı Joe Biden’ın daha önce Ukrayna’ya tank sevkıyatını “Üçüncü Dünya Savaşı” olarak nitelendirdiğini anımsatan Puşkov, “Oysa şimdi idaresi için tank meselesi artık geçmişte kalan bir aşama, şimdi NATO artık Kiev’e savaş uçaklarının sevkiyatını değerlendiriyor. Evet, Almanya Savunma Bakanı, savaş uçakları sevkiyatının söz konusu olmadığını iddia ediyor, ama daha önce Berlin aynısını tanklar için de söylüyordu” diye kaydetti.

***

PEKİN’LE ÇATIŞMA KAPIDA

Küresel güç odaklarının artan etkinlik ve nüfuz rekabeti özellikle Kafkasya, Balkanlar ve Pasifik’te büyük bir enerji birikimine yol açarken yeni cephe hatları örülüyor. Önümüzdeki günlerde mevcut çatışma alanlarına yenilerinin katılması işten bile değil. ABD Hava Kuvvetleri’nde görevli bir generalin, Çin ile iki yıl içinde savaş çıkması ihtimaline dikkati çekerek birliklerinden buna göre hazırlık yapmalarını istediği bildirildi. NBC televizyonunun haberine göre, ABD Hava Kuvvetleri’ne bağlı Hava İntikal Kuvveti’nin Komutanı Orgeneral Mike Minihan, birliklerine gönderdiği yazılı notta, "Umarım yanılıyorumdur ama hissim o ki 2025’te Çin ile savaşacağız" ifadesini kullandı. Minihan, 2024’te hem ABD’de hem de Tayvan’da başkanlık seçimlerinin yapılacağına işaret ederek, Washington’ın dikkatinin iç siyasete yöneleceği bu dönemde Çin’in fırsattan faydalanarak Tayvan’a yönelik hamle yapabileceğini öne sürdü.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol