birgün

19° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 05.08.2020 13:20

Felakete 'takipsizlik' kararı AYM’den döndü: Sel felaketine yönelik etkili soruşturma yürütülmedi

Samsun’da 2012 yılında meydana gelen ve 13 kişinin ölümüne yol açan sel felaketiyle ilgili soruşturmada alınan takipsizlik kararları AYM’den döndü. AYM, kamu makamlarının sorumluluğunu ortaya koyan raporlara rağmen alınan takipsizlik kararı ile “Yaşam hakkının usul boyutunun ihlal edildiğine” hükmetti.

Felakete 'takipsizlik' kararı AYM’den döndü: Sel felaketine yönelik etkili soruşturma yürütülmedi

Mustafa M. Bildircin

Samsun Canik’te 3 Temmuz 2012 tarihinde meydana gelen ve 13 kişinin ölümüne yol açan sel felaketine ilişkin başlatılan soruşturmada verilen takipsizlik kararı AYM’den döndü. Felakette yakınlarını kaybeden Nur Yazıcı ve Selma Kocapiçak’ın başvurusunu değerlendiren yüksek mahkeme, kamu görevlilerine ilişkin verilen takipsizlik kararı ile yaşam hakkının usul boyutunun ihlal edildiğine hükmetti. Dosya, yeniden soruşturma yapılması için Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilirken başvuruculara ayrı ayrı 40 bin TL tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.

Canik’te yaşanan felaketin ardından Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı, sorumlulukları olduğu gerekçesiyle 12 belediye ve DSİ 7’nci Bölge Müdürlüğü görevlisi hakkında soruşturma izni istedi. Samsun Valiliği, DSİ 7’ci Bölge Müdürlüğü’ndeki görevlililer için, İçişleri Bakanlığı da belediye görevlileri için soruşturma izni verdi. Ancak bakanlığın soruşturma izni verdiği isimler, Danıştay 1’nci Daire Başkanlığı’na kendilerinin olayda sorumlu olmadığını savunarak itirazda bulundu.

TAKİPSİZLİK KARARI VERİLDİ

İncelemede sonucunda Danıştay, itirazı eksik inceleme yapıldığı gerekçesiyle kabul etti ve bakanlıktan bu kişiler hakkında tekrar inceleme yapılmasını istedi. Bu kez bakanlık, belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu altı kişi hakkında soruşturma izni verdi, altı kişi için ise soruşturmaya gerek olmadığını belirtti.

Bilirkişi raporlarında, sel felaketinin ihmalden kaynaklanmadığı, meteorolojik açıdan afet olarak değerlendirilebileceği savunulurken Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturmayla ilgili takipsizlik kararı verdi.

YAŞAM HAKKI İHLALİ

Felakette yakınlarını kaybedenler, takipsizlik kararının bozulması amacıyla AYM’ye bireysel başvuruda bulundu. Başvuruyu değerlendiren AYM, “Bilirkişi raporlarındaki tespitler idari ve yargısal merciler tarafından yapılan değerlendirmeler ve kamu makamlarının sorumluluklarını ortaya koyan verilere rağmen Başsavcılık tarafından DSİ yetkilileri hakkında takipsizlik kararı verilmiştir” değerlendirmesinde bulundu. Ölüm olayında önlem alması gereken kamu görevlileri hakkında cezasızlık sonucunu ortadan kaldıracak şekilde etkili bir ceza soruşturmasının yürütülmediğine dikkati çeken yüksek mahkeme, “Yaşam hakkının usul boyutunun ihlal edildiği” kararını verdi.

Dosyayı, yeniden soruşturma yapılarak ihlalin ortadan kaldırılması amacıyla Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderen AYM, başvuruculara da 40 biner TL tazminat ödenmesine hükmetti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız