birgün

18° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 25.08.2020 06:47

Felaketlerden ders çıkarılmıyor: Denize dolgu yapma ısrarı bitmiyor

Sel felaketiyle anılan Karadeniz’de AKP’li belediyelerin denize dolgu yapma ısrarı bitmiyor. Son olarak Rize Belediyesi’nin 23 hektarlık alanda yapacağı dolgu projesi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. AKP’li belediye, 8 milyon 600 bin TL’ye mal olacağını açıkladığı Millet Bahçesi için de 124 bin 500 metrekarelik alanı doldurmayı planlıyor.

Felaketlerden ders çıkarılmıyor: Denize dolgu yapma ısrarı bitmiyor

Uğur ŞAHİN

ÜLKENİN en çok yağış alan ili olan Rize, sel ve heyelan felaketleriyle anılırken kentte denizin doldurulmasına yönelik ısrar da sürüyor. Gürcistan açıklarında üç yıl önce meydana gelen 5,1 büyüklüğündeki depremin, Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki fay hattını tetiklediği ve yarılmayı hızlandırdığı uzmanlarca bildirilmesine rağmen Rize’de 23 hektarlık alanda yapılacak dolgu projesi için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verildi. 124 bin 500 metrekarelik alanın doldurulacağı Millet Bahçesi için ise ÇED süreci başlatıldı.

AKP’li Rize Belediyesi’nin 8 milyon 600 bin TL’ye mal olacağını bildirdiği “Millet Bahçesi ve Deniz Dolgu Projesi” için 124 bin 500 metrekarelik alan doldurulacak. 20 Ağustos’ta ÇED sürecini başlatan AKP’li belediye, deniz dolgusu yapmayı planladığı alana park, bahçe, spor alanları, sosyal tesisler, cami ve müze gibi tesisler kuracak. Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre, dolgunun ve inşaatların dört yılda tamamlanması bekleniyor.

ÇOK SAYIDA DERE BULUNUYOR

Doldurulacak alanın güneyinden Karadeniz sahil yolunun geçtiğinin aktarıldığı proje tanıtım dosyasında, dolgu yapılacak alana dair hazırlanan ‘Jeolojik-Jeoteknik Etüt Raporu’na da yer verildi. Söz konusu raporda, bölgedeki sel riskine dikkat çekildi. Raporda, şöyle dendi: “İnceleme alanı boyunca Karadeniz’e dik olarak devamlı olarak akış gösteren çok sayıda dere bulunmakta. Karadeniz Bölgesi’nin yağışlı durumu göz önüne alınarak, bu derelerde zaman zaman sel ve su baskını olayları gerçekleştiği bilinmekte. İnceleme alanını dik olarak kesen akar ve kuru dereler ile ilgili taşkın oluşturma riskine karşın planlama öncesi DSİ görüşü alınmalı. Ayrıca, inceleme alanı dâhilindeki kıyılar ve dolgu şevleri deniz suyu ve dalganın etkisinde kalmakta.”

Öte yandan AKP’li Rize Belediyesi, bir başka dolgu projesi için de ÇED sürecini başlattı. Belediye, Alipaşa Mahallesi sınırları içerisinde kalan alanda “Kıyı Koruma Yapısı ve Deniz Dolgu Projesi” yapmayı planlıyor. 600 bin TL’ye mal olacak projenin tanıtım dosyasında, şöyle dendi: “Kıyı Koruma Yapısı projesi kapsamında toplamda 287 bin metreküp dolgu yapılması planlanmakta. Dolgu malzemesi izinli ocaklardan temin edilecek.”

***

felaketlerden-ders-cikarilmiyor-denize-dolgu-yapma-israri-bitmiyor-772809-1.

Dolgu için ÇED gerekli değilmiş

AKP’li Rize Belediyesi, 950 bin TL’ye mal olacağını açıkladığı Bozkale Mahallesi ile Yenikale Köyü mevkii arasında kalan tam http://192.168.0.38/editor/FCKeditor/editor/images/spacer.gifda dolgu yapacak. Proje için ‘ÇED gerekli değildir’ kararı verilirken, dolgu için malzeme ‘izinleri’ alınmış ocaklardan alınacak. Belediye dolduracağı alanı “Su Ürünlerini Üretim ve Yetiştirme Tesisi”, “Otopark Alanı”, Kıyı Koruma Yapısı”, “Rekreatif Alan” ve “Park Alanı” olarak düzenleyecek. Dolgu faaliyetinin 4 yılda tamamlanacağı öngörülürken, denizde 12 saat boyunca çalışma yapılacak. Proje tanıtım dosyasında ‘deprem tehlikesi’ için şu ifadelere yer verildi: “Proje alanı kara kısmı; Türkiye Deprem Tehlike Haritası’nda ivme değerine göre orta tehlike olarak değerlendirilmekte. Proje kapsamında yapı yapılması durumunda, ‘Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’ ile belirlenen koşullara uyulacak.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız