birgün

19° AZ BULUTLU

KADIN 11.03.2021 00:32

Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan kadınların gözaltı gerekçesi, 'ritme göre zıplamak'

İstanbul'da 8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü'ne katılan çok sayıda kadın, 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla evlerinden gözaltına alındı. Gözaltı gerekçeleri 'Tayyip' sloganları ve 'ritme göre zıplamak' olarak belirtildi.

Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan kadınların gözaltı gerekçesi, 'ritme göre zıplamak'

Taksim'de düzenlenen 19. Feminist Gece Yürüyüşü'ne katılan çok sayıda kadın "Cumhurbaşkanı'na hakaret" gerekçesiyle ev baskınları ile gözaltına alındı. Gözaltına alınan 10 kadının İstanbul Vatan İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldüğü bildirildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) yaptığı duyuruda, ev baskınlarının gerçekleştiğini ve kadınlara yöneltilen suçlamanın “Cumhurbaşkanı’na hakaret” olduğunu kaydetti.

Ayrıca, tutanaklarda kadınların ağzında maske olması sebebiyle slogan atanların tespit edilemediği, tespit edilenlerin ritme göre zıplayanlar olduğu belirtiliyor.

Yapılan açıklamada, “8 Mart Feminist Gece Yürüyüşü’ne katılan müvekkillerimiz ev baskınları ile gözaltına alınıyor. Henüz gözaltı kararını görmemekle birlikte müvekkillerimize cumhurbaşkanına hakaret suçlamasının yöneltildiği bilgisini edindik” ifadelerine yer verildi.

feminist-gece-yuruyusu-ne-katilan-cok-sayida-kadin-cumhurbaskanina-hakaret-ten-gozaltina-alindi-851028-1.

Sosyal medya hesaplarından “Yoldaşlarımız tek tek ev baskınıyla gözaltına alınıyor” açıklamasını yapan Kadın Komiteleri de ev baskınlarında gözaltına alınan kadınlar arasında üyeleri olduğunu duyurdu.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ

Gözaltılara tepki gösteren çok sayıda yurttaş, sosyal medya üzerinden #8MartaDokunma etiketiyle paylaşımlarda bulundu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol