birgün

18° PARÇALI BULUTLU

KADIN 19.09.2020 10:07

Feministin Çantası: Meksika’da kadınlar ne unutuyor, ne affediyor

Feministin Çantası: Meksika’da kadınlar ne unutuyor, ne affediyor

Bu hafta feministin çantasını Meksika’dan, acılarını içinde tutmayan kadınların öfkesi ile açıyoruz. Şubat ayında Adalet Sarayı’nı ateşe veren kadınlar, geçen hafta İnsan Hakları Komisyonu’nun binasını işgal etti.

Katledilen, kaybedilen, tecavüze maruz bırakılan kız kardeşleri için gittikleri kurumların sessizliğine karşı seslerini duyurmak istediler.

Meksika’da sadece geçen yıl 3.825 kadının, kız kardeşimizin hayatını ellerinden çaldılar. Meksikalı kadınlar ne unuttular, ne affettiler.

Katilleri, tecavüzcüleri koruyan mahkemeleriniz kapılarını kapattı, komisyonlarınız kapılarını kapattı. Kadınlar taş binanın balkonundan başkana seslendi:

“Oylarımızı aldın ama hayatımızı çalanlardan hesap sormak için hiçbir şey yapmadın. İnsan haklarını küçümsedin, kadınları küçümsedin, yaşama arzumuzu küçümsedin. Şimdi hesap verme zamanı, cehenneme gitme zamanı!” Kadınlara, kaybettiklerimizin ardından samimiyetsiz üzüntülerinizi dile getirip, acımızı içimizde yaşamamız gerektiğini hiç utanmadan öğütleyen kurumlarınızı işgal etmekten, dosyalarınıza el koymaktan başka bir seçenek bırakmadınız.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız