birgün

28° AÇIK

DÜNYA 26.08.2015 18:08

Feministler gece operasyonuyla 200 sokağını adını değiştirdi

Feministler gece operasyonuyla 200 sokağını adını değiştirdi

Fransa'nın başkenti Paris'te dün gece feminist dernek 'Osez le feminisme' üyeleri 200 sokağa verilen erkek isimlerini kadın isimleriyle değiştirdi.

2009 yılında kurulan dernek, eylemin amacını Paris'in kadın Belediye Başkanı Anne Hidalgo'ya Paris'te sokak isimlerinde kadınların olmadığını göstermek olarak açıkladı. Dernekten yapılan açıklamada Paris'teki sokak isimlerinden sadece yüzde 2,6'sına kadınların isminin verildiği belirtildi. Açıklamada bir sokağa ismin verilmesinin onurlandırma amacı taşıdığı hatırlatılarak, "Neden sadece bu ayrıcalığı erkeklere tanıyoruz. Önemli insanlar arasında sadece yüzde 2'lik mi kadın bulabiliyoruz?" sorusu yöneltildi.

Paris Belediyesi'nden konuyla ilgili yapılan açıklamada ise Fransa genelinde sokak isimlerinin sadece yüzde 2'sinin kadın ismi olduğu hatırlatıldı. Paris'teki oranın Fransa ortalamasının üzerinde olduğu fakat yine de yetersiz olduğuna değinildi. Belediye, ayrımcılığın sebebi olarak da sokak isimlerinin verildiği dönemde kadın-erkek eşitliğinin bugünkü kadar olmadığına da dikkat çekti. Belediye sözcüsü, 2014'ün Mart ayında Paris Belediye Başkanı seçilen Hidalgo'nun bu konuda çok hassas olduğunu da vurgularken şubat ayında verilen 36 sokak isminin 22'sinin kadın isimleri olduğunu söyledi.

Eylemde Fransanın ilk kadın pilotlarından Marie Marvingt, Amerikalı Nobel ödüllü yazar Toni Morrison, eski olimpiyat şampiyonu Micheline Ostermeyer, Fransız matematikçi Marie-Sophie Germain ve ABD'li şarkıcı,insan hakları savunucusu Nina Simone gibi ünlü kadınların isimleri gerçek sokak tabelalarının üzerlerine takıldı. (CHA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol