birgün

19° AÇIK

Fenerbahçe 115. yılını kutladı

Resmi olarak 1907 yılında kurulan ve farklı branşlarda faaliyet gösteren Fenerbahçe 115’inci yılını kutladı. Kulüpten yapılan açıklamada, ‘‘Fenerbahçelilik, Cumhuriyet’le iç içe geçmiş değerleri temsil ediyor’’ denildi.

SPOR 04.05.2022 06:30
Fenerbahçe 115. yılını kutladı
Abone Ol google-news

Spor Servisi

Resmi olarak 1907 yılında kurulan ve farklı branşlarda faaliyet gösteren, Fenerbahçe Kulübü 115. yılını kutladı. 1907’de kurulan sarı-lacivertliler milli Mücadele ve Kurtuluş Savaşı’ndaki mücadelesiyle de tarihe geçti. Fenerbahçe’de ilk başkan Ziya Bey (Songülen), ilk genel sekreter Ayetullah Bey, ilk genel kaptan ve veznedarı Necip Bey (Okaner) oldu. Fenerbahçe Futbol Kulübü 1908 yılında dernekleşen ilk kulüp olma unvanını elde etti.

Kuruluşunda renkleri sarı-beyaz olan Fenerbahçe Futbol Kulübü, 1909 yılında adını Fenerbahçe Spor Kulübü olarak değiştirdi ve bugüne kadar kullandığı sarı-lacivert renklerini aldı. Futbolcu Hikmet Topuz tarafından çizilen ve eski başkanlardan Tevfik Taşçı tarafından Manchester’da yaptırılan Fenerbahçe’nin ilk rozeti, 1929 yılında Türkçe haline getirildi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, kulübe 3 Mayıs 1918 tarihindeki ziyareti sebebiyle her yıl 3 Mayıs aynı zamanda Fenerbahçe’nin kuruluş yıl dönümü olarak kutlanmaya başladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 1. Dünya Savaşı sürerken 3 Mayıs 1918 tarihinde Fenerbahçe Kulübü Başkanı ve yakın arkadaşı Sabri Toprak ile sarı-lacivertli kulübünü ziyaret etti.

Atatürk, Elkatipzade Mustafa Bey’in kendisine kulüp hatıra defterini uzatması üzerine eski Türkçe ile defterde "Fenerbahçe Kulübünün her tarafta mazhar-ı takdir olmuş bulunan asarı mesaisini işitmiş ve bu kulübü ziyaret ve erbab-ı himmeti tebrik etmeyi vazife edinmiştim. Bu vazifenin ifası ancak bugün müyesser olabilmiştir. Takdirat ve tebrikatımı buraya kayd ile mübahiyim." ifadelerine yer verdi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün bu ziyareti sebebiyle her yıl 3 Mayıs tarihi aynı zamanda Fenerbahçe’nin kuruluş yıl dönümü olarak kutlanmaya başladı.

9 BRANŞTA BOY GÖSTERİYOR

Fenerbahçe, 9 branşta önemli başarılara imza attı. Sarı-lacivertliler futbol, basketbol, voleybol, atletizm, yelken, masa tenisi, boks, kürek ve yüzme sporlarında mücadele ediyor.

FUTBOLDAKİ BAŞARILAR

Fenerbahçe, ana branşı olan futbolda çok önemli başarılara imza attı. Sarı-lacivertliler, 19’u Süper Lig şampiyonluğu bulunuyor. Türkiye Kupası’nı 6, Türkiye Süper Kupası’nı ise 9 kez müzesine götüren sarı-lacivertliler, 1 Balkan Kupası, 8 Başbakanlık Kupası, 2 Atatürk Kupası, 16 İstanbul Ligi, 4 İstanbul şildi, 1 İstanbul Kupası, 1 General Harrington Kupası, 4 Donanma Kupası ve 12 TSYD Kupası kazandı.

Fenerbahçe, 2007-2008 sezonunda UEFA Şampiyonlar Ligi’nde çeyrek final, 2012-2013 sezonunda ise UEFA Avrupa Ligi’nde yarı final oynama başarısı gösterdi.

Fenerbahçe, erkek basketbolunda Avrupa’nın en önemli kupasını kazanan ilk Türkiye takımı oldu. Basketbolun kulüpler düzeyindeki bir numaralı organizasyonu olan Euroleague’re 2016-2017 sezonunda şampiyonluğu elde eden sarı-lacivertliler, Türk basketbol tarihinin kulüpler düzeyindeki en büyük başarısına imza attı. Fenerbahçe, aynı kupada 6 kez son 16, 2 kez de çeyrek final oynarken, 5 yıl üst üste Dörtlü Final’e katılma başarısı gösterdi.

VOLEYBOLDAKİ BAŞARILAR

Fenerbahçe, voleybolda özellikle kadınlarda elde ettiği başarılarla dikkati çekti. Sarı-lacivertliler, kadın voleybolunda 2010 yılında FIVB Kadınlar Dünya Kulüpler Şampiyonası’nda birinci olurken, 2012 ve 2021’de üçüncülük yaşadı. Ayrıca kulübün resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: ‘‘Bu büyük kulüp için Atasının izinde yürüdüğü her gün ‘ilelebet’ diyebilmek, 115 yıl boyunca nesillere ilham olan sporcular yetiştirmek, Türk gençlerinin her daim elinden tutmak, en büyük gurur olmuştur! İşte bunun için her zaman en değerli kimliktir, Fenerbahçe ve Fenerbahçelilik! Cumhuriyet’le iç içe geçmiş değerleri, şanlı tarihi, şerefli mücadelesi, kimseye boyun eğmeyen faziletli duruşuyla kupalardan, madalyalardan, şampiyonluklardan öte bir ruhtur Fenerbahçe! 1907’de filiz veren fidan, bugün 115 yaşında koca bir çınar! Gölgesinde gurur, köklerinde onur, dallarında yarınların sonsuz umudunu taşıyor. Dün olduğu gibi bugün, yarın ve istisnasız her gün milyonlarca taraftarı için ‘İyi ki, İyi ki Fenerbahçe.’’

TEPKİ ÇEKEN PANKARTA SUÇ DUYURUSU

Trabzonspor’un Süper Lig’in 35. haftasında şampiyonluğunu ilan ettiği Antalyaspor maçı öncesiden tribünlerde açılan pankartla ilgili olarak Fenerbahçe, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

fenerbahce-115-yilini-kutladi-1011042-1.

Kulüpten konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

‘‘30 Nisan 2022 tarihinde Trabzonspor ve Antalyaspor arasında oynanan müsabakanın başlangıç düdüğünden önce Trabzonspor taraftarları tarafından açılan; Trabzonspor yöneticileri ve güvenlik güçleri tarafından stadyuma girişi engellenmeyen pankartta, Fenerbahçemizi temsil eden kanarya figürü av tüfeğinin namlusunda yer alıyordu. Bu pankart, 4 Nisan 2015 tarihinde futbol takım otobüsümüze yapılan, faillerinin hala bulunamadığı silahlı saldırıya atıfta bulunmakta ve bu hain saldırı meşrulaştırılmaya çalışılmaktadır. Bu doğrultuda Türk Ceza Kanunu’nda yer alan; halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit, suç işlemeye tahrik, suçu ve suçluyu övme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, kanunlara uymamaya tahrik, hakaret, 6222 sayılı Kanun’da yer alan tehdit veya hakaret içeren tezahürat, şiddete neden olabilecek açıklamalar şeklindeki düzenlemeler uyarınca İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na 10270651903 iş emri numarası ile suç duyurusunda bulunulmuştur.’’

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol