Fenerbahçe, eski futbolcusu Ümit Özat’ın ‘FETÖ’ konusunda söylediklerine yanıt verdi. Kulüp tarafından yapılan açıklamada, “Kime ve kimlere hizmet ettiği herkes tarafından bilinen bir yayında verdiği son beyanatlarla Ümit Özat, bu kez sınırını ve haddini fazlasıyla aşmıştır” denildi. Kendisine yönelik yapılan açıklamaya yanıt veren Özat ise "Üslubumu beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz ama yanlış yoldasınız" ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe: Ümit Özat bu kez haddini fazlasıyla aştı

Fenerbahçe Spor Kulübü, eski futbolcusu ve kaptanı Ümit Özat'ın yaptığı açıklamalara yanıt verdi.

Sarı-lacivertli kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, “Fenerbahçemizin formasını giymiş ve hatta kaptanlık gibi çok önemli bir görevi üstlenmiş Ümit Özat’ın, geçtiğimiz gün bir Youtube kanalında yaptığı beyanlar üzerine bu açıklama tarafımızca kaçınılmaz hale gelmiştir” denildi.

Özat’ın bu güne kadarki söylemlerini ‘ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirdiğini’ ifade eden Fenerbahçe kulübü, “Ancak söz konusu camiamız olduğunda çirkince iftira ve saldırıları yayın politikası haline getirmiş, kime ve kimlere hizmet ettiği herkes tarafından bilinen bir yayında verdiği son beyanatlarla Ümit Özat, bu kez sınırını ve haddini fazlasıyla aşmıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

‘FENERBAHÇE DEĞERLERİNİ İÇSELLEŞTİREMEMİŞ’

“Fenerbahçe takımının kaptanlık pazubandını taşımış bir insan kulübümüzün değerlerine nasıl sahip çıkılması gerektiğini de en iyi bilmesi gereken kişidir.

Yaptığı son açıklamalarla Fenerbahçe değerlerini içselleştiremediği çok belli olan Ümit Özat’ın, camiamıza düşmanlığı adeta bir misyon gibi üstlenen şahısların yayınında bu söylemleri ifade etmesi, içerisinde bulunduğu ruh halinin en net göstergesidir.

Kendisinin bu davranışının ne amaca hizmet ettiği satır aralarını iyi okuyan taraftarlarımızın malumudur. Bu duruma ilişkin başka söylenecek söz yoktur.

Bu noktada, Fenerbahçe ile var olmuş bu kişiye yanıt vereceğimiz yegane konu;

Fenerbahçe çatısı altında Fenerbahçe’nin başarısı için geçmişte de bugün de elini taşın altına koymuş, bu formanın ağırlığını hiçbir zaman unutmamış Emre Belözoğlu hakkındaki çirkin, üslupsuz, haksız, iftira dolu açıklamaları olacaktır.

İftiralarla aslında kulübümüze ve camiamıza zarar vermeye çalışılan; amacı, rengi, tarafı belli odakların hedefi olan Emre Belözoğlu’nun; 3 Temmuz 2011’de ve sonrasında durduğu yer, yaptığı açıklamalar, ortaya koyduğu duruş ve tavır, camiamızın, tüm kamuoyunun malumudur ve kanıtlarıyla ortadadır.

‘BÖYLE DOSTLAR VARKEN DÜŞMANA İHTİYAÇ YOK’

Bugün, Fenerbahçe adını kullanarak kendini gündeme getiren bu kişi ise geçmişinde ortaya koyduğu herkesçe bilinen eylem- fiilleriyle ve bugün dile getirdiği hadsiz söylemleriyle bu camianın bir parçası olamayacağını bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Fenerbahçe’nin böyle ‘dostları’ varken başka düşmana ihtiyacı olmadığı açık ve aşikardır.”

KULÜBÜN AÇIKLAMASINA YANIT VERDİ

Ümit Özat, Fenerbahçe’nin paylaşımına Twitter hesabından yanıt verdi. FETÖ’yle mücadelede Aziz Yıldırım’a destek verdiğini söyleyen Özat, şunları ifade etti:

“Büyük Fenerbahçe Kulübüne ve Taraftarına...

1- Ben Fenerbahçeliyim.

2- Futbol oynarken çok yıldızımız barışmasa da 2011 şampiyonluğundan sonra Fetö’ye karşı tek başına verdiği mücadele ile hep Aziz başkanın yanında oldum.

3- Takımımın bulunduğu durumdan ve tutarsız kararlarından rahatsızım. Yıllarca kaptanı olarak hizmet verdiğim kulübüme karşı kendimi sorumlu hissediyorum. Üslubumu beğenirsiniz ya da beğenmezsiniz ama yanlış yoldasınız.

Değerlendirmeyi kamuoyuna bırakıyorum.”

ÜMİT ÖZAT NE DEMİŞTİ?

FutbolArena’ya konuşan Ümit Özat, ‘futbolun her kademesinde FETÖ üyelerinin olduğunu’ dile getirmiş, Fenerbahçeli yöneticilerin ise “sıkıştıklarında FETÖ’yü bahane ettiğini” savunmuştu. “Bir tane yetkili makam çağırsın tek tek, isim isim açıklayayım” kullanan Özat, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Göz göre göre bu kadar yanlış yapılmaz. Üç senede 70-75 transfer yapılmaz. Ne yapacağım yani, Ali Koç bu ülkenin en zengin ailesinin çocuğu diye inanmadığım şeyleri mi söyleyeceğim? Kötü yönetiyorsun kardeşim.

Bir de tutturdular, sıkıştılar mı FETÖ. FETÖ evet. FETÖ’nün bu ülke için tehlikeli olduğunu sizler yeni söylüyorsunuz. Biz 20 yıldır söylüyoruz. Antrenörlerde FETÖ’cü var, başkanlarda FETÖ’cü var hâlâ, yöneticilerde FETÖ’cü var. Bütün spor camiasında FETÖ’cü var. Kim diyorsa ki FETÖ temizliği var alnını karışlarım. Bir tane yetkili makam beni çağırsın tek tek, isim isim açıklayayım.

Benim neler çektiğimi bana sorsunlar onları bu kulübe sokmamak için. Otobüste hangi futbolcuyu tokatladığımı bana sorsunlar, ilahilerle maça gitmek, futbol takımında böyle şeyler olmaz. Bırakın FETÖ’yle siyasiler uğraşasın. Tayyip Erdoğan çok net söylüyorum bana göre Kurtuluş Savaşı gibi mücadele ediyor. Siz destek olun Varsa da gidin, Fenerbahçe Kulübü’sünüz ya. Efendim bu var diyin. Ben de sende de bu var derim.

Türkiye’de sporun içinde olan bazı isimler FETÖ’den alınmadığı sürece kimse bana FETÖ var demesin. İnandıramazlar. 15 Temmuz gerçekleşseydi bunların hepsi Fetullah’ın yanında olacaktı. Şimdi hepsi kripto. Kripto diyorum bundan daha büyük itiraf var mı? FETÖ’den şikayet eden tüm kulüplerin içinde FETÖ’cü var, hocasında, yöneticinde, sportif direktöründe.”