birgün

16° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 31.08.2021 12:02

Ferhan Şensoy'un son söyleşisinden: Eğilip bükülme devrinde değiliz

Vefatıyla Türkiye'yi yasa boğan sanatçı Ferhan Şensoy, son söyleşisinde "Eğilip bükülme devrinde değiliz. Türkiye’yi aydınlığa çıkarma gibi bir mesuliyetimiz var," ifadelerini kullanmıştı.

Ferhan Şensoy'un son söyleşisinden: Eğilip bükülme devrinde değiliz

Ferhan Şensoy'un hayatını kaybetmesi, büyük üzüntü yarattı.

Sosyal medyada Şensoy'u anmak için on binlerce paylaşım yapıldı.

Şensoy, bundan sadece iki ay önce verdiği bir röportajda önemli mesajlar vermiş, mücadele çağrısı yapmıştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ‘İST’ isimli dergisi için Tolga Akyıldız’a konuşan Şensoy, Beyoğlu’nun çöküşünü büyük bir hüzünle izlediğini söylemiş, şu ifadeleri kullanmıştı:

“İstanbul, özellikle Beyoğlu benim çocukluğumun, gençliğimin çok güzel platosuydu. Şimdi baktığımda bana o güzel yılları anımsatan hiçbir şey yok! Anılarımın üzerinden dozerle geçildi… Ses-1885’i korumak gibi bir görevim olmasa İstanbul’a, Beyoğlu’na ayak basmam!" diyen Şensoy, "Orta yolcu biri değilim; sanatta da gündelik hayatta da böyle bir tavrı kabul etmiyorum. Sağ parti seçmeninden oy devşirmeye çalışan politikacıları çok gördük, bugüne dek başarılı olduklarına tanıklık etmedik. Eğilip bükülme devrinde değiliz. Türkiye’yi aydınlığa çıkarma gibi bir mesuliyetimiz var! Belki o gün gelirse, Beyoğlu yine bir kültür sanat merkezi olur, ben de tekrar sokağa çıkarım" ifadesini kullandı.