birgün

23° AÇIK

Fethiye’de Uğur Mumcu anıtı açıldı

Fethiye Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Uğur Mumcu anıtının açılışı gerçekleştirildi. Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, "28 yıl önce bugünleri gören çağdaş bir gazetecinin katledilişini gördük. Bu anıt içimizdeki acının ve üzüntünün bir ifadesidir" dedi.

BİRGÜN EGE 20.01.2021 18:55
Fethiye’de Uğur Mumcu anıtı açıldı
Abone Ol google-news

BirGün/EGE

Fethiye Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Uğur Mumcu anıtının açılışı gerçekleştirildi.

Açılışa CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Muğla Milletvekilleri Burak Erbay, Suat Özcan, Süleyman Girgin, gazeteciler Miyase İlknur, Murat Ağırel, İbrahim Varlı, Deniz Sipahi, Banu Şen, Engin Uğur Ağır, Barış Yarkadaş, Ümit Zileli ve Esat Aydın katıldı.

Heykeltraş Onur Fırat Fen imzalı anıtın 220 cm x 70 cm x 70 cm ölçülerinde, kompozit ahşaptan yapıldığı anıtta “Vicdan sustu. Hukuk sustu. İnsanlık sustu. Göz göre göre öldürüldük. Ey halkım unutma bizi!” sözlerine yer verildiği görüldü. Açılışta katılımcılara belediye görevlileri tarafından karanfil dağıtıldı. Fen, “Bu görevi bana layık gören Belediye Başkanımız Alim Karaca’ya ve ekibine teşekkür ederim” dedi.

fethiye-de-ugur-mumcu-aniti-acildi-831669-1.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca ise, “Burası sadece ülkemizin değil, dünyanın ender güzel şehirlerinden birisidir. Burada Belediye Başkanlığı yapmanın avantajları olduğu kadar, dezavantajları da var. Ranta açık bir bölgede Belediye Başkanlığı yapıyoruz. 21 aylık başkanlığım sürecinde maalesef kalemlerini kiraya veren ve satan bazı gazetecilerin hedefi haline geldik. Haklı olduğumuz durumlarda bile, üzerimize oynanan oyunları biliyorsunuz. Sadece Fethiye’nin tanıdığı bir belediye başkanını, haksız bir duruma sokarak 83 milyon kişi tanıyor hale geldi. Bizlerle burada beraber olan kalemini satmayan gazeteci dostlarımızla birlikte ne kadar güçlü olduğumuzu görüyoruz. Bugün burada sadece anıt açılışı yapmıyoruz. Açılışlarımızı müzik eşliğinde oynayarak yaptığımız günleri hatırlıyorsunuz. Ama 28 yıl önce bugünleri gören çağdaş bir gazetecinin katledilişini gördük. Bu anıt içimizdeki acının ve üzüntünün bir ifadesidir" ifadelerini kullandı.

Karaca, açıklamasına şöyle devam etti: "Biz Uğur Mumcu’yu unutmamak ve unutturmamak için bu anıtı sizlerle birlikte açıyoruz. Bu anıtta Fethiye’de yetişen değerli sanatçımızın duyguları var. Sizlerin huzurunda sanatçı arkadaşımız Onur Fırat Fen’e teşekkür ediyorum. Biz hizmet için gece gündüz çalışıyoruz. %48 oy ile aldığımız Fethiye Belediye Başkanlığı’nı, yapılan kamuoyu yoklamaları sonucunda %63’lerin üstüne taşıdık. Bugün bizleri yalnız bırakmayan tüm dostlarımıza çok teşekkür ederim. Bizler Uğur Mumcu gibi düşünüp Uğur Mumcu gibi yaşayan insanlarız, unutturmayacağız."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ise, “Basınımızın özgür kalemi Uğur Mumcu’nun katledilişinden 28 yıl geçti. Kendisi çağdaş bir hukukçudur. Atatürkçülüğün demokratik ve laik düşüncenin yılmaz savunucusudur. Kirli tezgâhları ve işleri kendi üslubuyla anlatan bir gazeteciydi. Bir gazeteci sadece gerçekleri paylaşan bir kişidir. Uğur Mumcu da öğrendiklerini bilgilerini ve doğrularını hep paylaştı. Kendisini saygı, sevgi ve özlemle anıyorum” diye konuştu.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun