birgün

11° AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 23.12.2020 15:31

Fethiye Körfezi tehdit ediliyor

Fethiye Körfezi tehdit ediliyor


BİRGÜN EGE

Fethiye Belediyesi, Fethiye Kent Konseyi ve Muğla Kent Konseyleri Fethiye Körfezi’nin korunması için ortak bir basın açıklaması yaptı. Fethiye Kent Konseyi Başkanı Gülbahar Edik Kayhan, Fethiye iç Körfezi için mevcut 1185 ve planlanan 1053 olmak üzere toplam 2238 adet tekne bağlama kapasitesi olduğunu ve bunun körfeze zarar vereceğini söyledi.

Fethiye Körfezi’nin deniz ve kıyı yapısının tamamen bozulacağını, deniz, kara ve kıyı ekosistemleri geri dönülemez şekilde tahrip olacağını kaydeden Kayhan, “Teknelerin sıvı ve katı atıkları ile karasal kökenli kirleticiler deniz kirliliğini arttıracaktır. Kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında kalan alanının doldurulması, yüzer ya da sabit yapıların tesis edilmesi körfezin akıntı yapısını ve batimetrik yapısı değişecektir. Kara ve deniz ulaşımında aksamalar ve kazalar yaşanacak, kıyılardan herkesin eşit ve serbest olarak yararlanması mümkün olmayacaktır” dedi.

Kayhan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ülkenin sürdürülebilir kalkınma öncelikleriyle örtüşmeyen itirazlarımıza konu projelere ve uygulamalara; mevzuatı ve taraf olunan uluslararası sözleşmeler gereği izin vermeyeceği düşündüklerini belirterek, iptal edilmesi gereken projeleri şöyle sıraladı:

fethiye-korfezi-tehdit-ediliyor-820324-1.

1. Fethiye Babataşı Mahallesi, Karayolları Mevkiisinde 300 yat bağlama kapasiteli kıyıda ve deniz yüzeyinde idari, alışveriş, restoran ve kafeterya gibi yapılardan oluşan toplam 172.000 m2’lik yüzölçümü kapsayan alanda "Yat Bağlama İskelesi" adı altında projelendirilen (ki aslında bir marina özelliği gösteren) yatırım kararından vazgeçilmesini, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca bu proje için alınmış olan "Çed Gerekli Değildir" kararının ve projenin iptal edilmesini,

2. Akmarin Marina Yat Limanı ve Turizm İş. A.Ş. tarafından, Fethiye Karagözler Mahallesi, İmampaşa Koyu’nda, 328 adet yatın bağlanabileceği, toplam uzunluğu 1052 metreye ulaşan iskeleler ve dalga kıranlar ile 2 katlı, 25 odalı ve 75 yataklı bir otel, 5 adet restoran ve kafetaryalar ile alış veriş birimlerin bulunduğu ticari yapıların dışında idari binalardan oluşan bir turizm kompleksi için 5370 m2 deniz dolgusu içeren proje ile ilgili 07.12.2020 tarihinde başlatılan ÇED sürecinin durdurulmasını ve projenin iptal edilmesini,

3. Yürürlükte bulunan Fethiye-Göcek 1/25000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı ile arasında uyumsuzluklar bulunan ve henüz kesinleşmemiş olan 1/50000 Ölçekli Aydın-Muğla Bütünleşik Kıyı Alanları Planı’nın, koruma ve sürdürülebilir kullanım önceliklerini gözeterek ve yönetişim ilkeleri ile revize edilmesini,

4. Fethiye Körfezinin Taşıma Kapasitesini ortaya koyan ve sürdürülebilir koruma -kullanma esaslarını içeren Fethiye Körfezi Yönetim Planı yapılıncaya kadar; yukarıda listelenen ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı TVK Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak sunumları yapılmış olan 1/5.000 ölçekli taslak Nazım İmar Planında gösterilen yat bağlama iskeleleri ve marinalar ile yeni marina, yat bağlama iskelesi, liman, güneşlenme iskelesi gibi deniz yüzeyi kullanımlarına ve kıyılarda dolgu alanı veya kazıklı sistemlerle yapılan platformlar üzerine yerleşen yapıları içeren projelere izin verilmemesini talep ediyoruz.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol