birgün

3° YER YER HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞIŞ

Fetiblue’dan Blues ve Rock şarkıları: ‘Kuş Ekmeği’

Türkiye Blues ve Rock sahnelerinin en yetenekli gitarist ve vokalistlerinden Feti Çağlayan, nam-ı diğer Fetiblue’nun ilk solo albümü “Kuş Ekmeği”, Lin Records etiketiyle yayınlandı. Sözü ve müziği Fetiblue’ya ait 10 şarkıdan oluşan “Kuş Ekmeği”, Cem Tuncer, Süleyman Bağcıoğlu, Çağlayan Yıldız, Efecan Tuncer, Ercüment Orkut, Engin Recepoğulları, Bulut Gülen, Barış Doğukan Yazıcı, Fatma Baba ve Ediz […]

KÜLTÜR SANAT 25.12.2018 15:37
Fetiblue’dan Blues ve Rock şarkıları: ‘Kuş Ekmeği’
Abone Ol google-news

Türkiye Blues ve Rock sahnelerinin en yetenekli gitarist ve vokalistlerinden Feti Çağlayan, nam-ı diğer Fetiblue’nun ilk solo albümü “Kuş Ekmeği”, Lin Records etiketiyle yayınlandı. Sözü ve müziği Fetiblue’ya ait 10 şarkıdan oluşan “Kuş Ekmeği”, Cem Tuncer, Süleyman Bağcıoğlu, Çağlayan Yıldız, Efecan Tuncer, Ercüment Orkut, Engin Recepoğulları, Bulut Gülen, Barış Doğukan Yazıcı, Fatma Baba ve Ediz Hafızoğlu gibi Türkiye Blues, Rock ve Caz dünyasından usta isimleri aynı stüdyoda buluşturdu.

Türkiye Blues ve Rock sahnelerinin en yetenekli gitaristleri ve vokalistleri arasında gösterilen Feti Çağlayan’ın ilk solo albümü “Kuş Ekmeği”, Lin Records etiketiyle yayınlandı. Söz ve bestesi Fetiblue’ya ait 10 şarkıdan oluşan Blues ve Rock türündeki albüm, sanatçının resmi müzik kanallarından dinlenebilir ve indirilebilir.

Kendiliğinden gelen albüm

Geçtiğimiz yıl “Resurrection” adlı single’ı ile solo kariyerine merhaba diyen Feti Çağlayan, ilk albümü de olan “Kuş Ekmeği”nin, uzun yılların birikimiyle ortaya çıktığını ve planlanmış değil, “sabah uyanıp da birden okulu asmaya karar vermek gibi, o anda” yaratıldığını söylüyor ve “Anılarını ve arkadaşlarını hatırladığın anlarda, yaşanan her şeyin yerini bulduğunu düşünürsün ya, ‘Kuş Ekmeği’ de işte öyle anlardan birinde, kendiliğinden çıktı” diyor.

Düzenlemeleri Feti Çağlayan ve Cem Tuncer’e ait olan albümde, Türkiye caz müziğinin usta isimleri bir araya geliyor. Gitarda Cem Tuncer ve Süleyman Bağcıoğlu, bas gitarda Çağlayan Yıldız ve Efecan Tuncer, klavyede Ercüment Orkut, tenor saksafonda Engin Recepoğulları, trombonda Bulut Gülen, trompette Barış Doğukan Yazıcı, vokallerde Fatma Baba ve davulda ise Ediz Hafızoğlu’nu dinleyeceğimiz albümün kaydı Erim Arkman ve Ahmet Uçak tarafından yapılırken, miks ve mastering’i ise Erim Arkman tarafından ENC Studios’da tamamlandı. 21 Aralık 2018 tarihinde Lin Records etiketiyle dijital müzik kanallarında yayınlandı.

Feti Çağlayan hakkında

1975 yılında Kırşehir’de dünyaya gelen Feti Çağlayan, müzik kariyerine Ankara’da lise yıllarında klasik gitar eğitimi alarak başladı. Ankara Üniversitesi’nin Siyasal Bilgiler Fakültesi İşletme Bölümü’nde okurken kurduğu Blues ve Rock grubu Big Black Mountain’ın lead vokallerini ve lead gitarını üstlendi. 1998 yılında İstanbul’a yerleşen Fetiblue, Akademi İstanbul’un Müzik Bölümü’nde aldığı eğitim sırasında Önder Focan, Bülent Ortaçgil gibi usta isimlerle gitar ensemble çalışma fırsatı bulurken, aynı zamanda Türkiye’nin sayılı Blues ve Rock müzisyenlerinden Yavuz Çetin ve Kerim Çaplı ile canlı performanslar verdi. 2000 yılında ABD’ye yerleşen ve müzik birikimini burada Greg Miller Band’in gitarist/geri vokalistliğini yaparak çeşitlendiren Fetiblue, 2012 yılında kurduğu Fetiblue Band ile Türkiye’de çok sayıda konser verdi. 2017’de “Resurrection” adlı ilk single’ını çıkardı. İlk albümü “Kuş Ekmeği”, 21 Aralık 2018 tarihinde Lin Records etiketiyle dijital müzik kanallarında yayınlandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun