birgün

26° AÇIK

Fetihtepe zorbalığı akıllara getirdi: Beyoğlu Belediye Başkanı’nın Bilal Erdoğan’la ‘yer kapatma’ sohbeti

Fetihtepe’deki kentsel dönüşüm zorbalığı, ilçenin AKP’li Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın 2014’te Bilal Erdoğan’la yaptığı ‘kentsel dönüşüm’ sohbetini hatırlattı. Söz konusu sohbette Yıldız, Bilal Erdoğan’a, “Bakalım şu dönüşümden de bir kaç şey yapabilirsek, bir şey kalırsa bize…” diyordu.

GÜNCEL 08.06.2022 17:34
Fetihtepe zorbalığı akıllara getirdi: Beyoğlu Belediye Başkanı’nın Bilal Erdoğan’la ‘yer kapatma’ sohbeti
Abone Ol google-news

İstanbul'un Beyoğlu ilçesine bağlı Fetihtepe mahallesinde kentsel dönüşüm adı altında tahliyeler yapılıyor, evlerin enerjileri kesiliyor. ‘Kentsel dönüşüm’ adı altında polis destekli bir zoraki tahliye operasyonuna dönüşen durum, Beyoğlu Belediye Başkanı Haydar Ali Yıldız’ın 2014’te kentsel dönüşüme bakış açısını ortaya koyan konuşmasını akıllara getirdi.

İlk olarak 2014'te gündeme gelen görüntülerde o dönem Okçular Vakfı Mütevelli heyeti Başkanı olan Haydar Ali Yıldız’ın Bilal Erdoğan’a kentsel dönüşümü hatırlatarak “Bakalım şu dönüşümden de bir kaç şey yapabilirsek, bir şey kalırsa bize…” dediği görülüyor. Erdoğan da “Projede var değil mi” diye soruyor. Yıldız’ın bu soruya yanıtı ise “Olmasa da bir iki yer bina olarak aldık mı yeter bize” oluyor.

31 Mart yerel seçimleri öncesinde yeniden gündeme gelen görüntülere, o dönem erişim engeli getirilmişti. Haydar Ali Yıldız’ın başvurusu ile alınan karar, kişilik haklarının ihlal edilmesi gerekçesine dayandırılmıştı.

Fetihtepe’deki zoraki ‘kentsel dönüşüm’ operasyonunun gündeme gelmesinin ardından açıklama yapan Beyoğlu Belediyesi, “Bir süredir şehir yenileme projesi devam eden Fetihtepe Mahallesi 3550. Ada'da beklenen süreç başladı ve önceden tebliğ edilen hukuki sürede evlerini tahliye etmeyen hak sahiplerinin binalarında elektrik, su ve doğalgaz erişimine son verildi. Yüzlerce hak sahibinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile muvafakatname imzalayarak evini tahliye ettiği bölgede, Ağustos 2021'den itibaren birçok bina şehir yenileme projesi kapsamında yerinden kaldırılmıştı. Evlerini tahliye etmeyen hak sahiplerine tanınan süre Ramazan Bayramı'ndan önce sona ermesine rağmen, bazı hak sahipleri evlerini boşaltmadı. Bugün İSKİ, İGDAŞ ve BEDAŞ ekipleri bölgedeki bazı binalara giderek verilen hizmetin sonlandırıldığını belirttiler" ifadelerini kullanmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol