birgün

12° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

FETÖ'den gözaltına alınan hakim ve savcı çift, göreve döndü: Soyadları karışmış

Trabzon'un Tonya ilçesinde görev yapan hakim Adalet Tanrıöver ve savcı Mehmet Tanrıöver, 15 Temmuz’dan bir gün sonra gözaltına alınıp meslekten ihraç edilmişti. Soyadı yanlışı nedeniyle mağdur oldukları ortaya çıkan çift, tekrar göreve başladı.

GÜNCEL 26.07.2022 19:09
FETÖ'den gözaltına alınan hakim ve savcı çift, göreve döndü: Soyadları karışmış
Abone Ol google-news

15 Temmuz darbe girişiminden bir gün sonra, Trabzon’un Tonya ilçesinde görev yapan hakim Adalet Tanrıöver ile savcı Mehmet Tanrıöver gözaltına alındı.

Habertürk'ten Enis Yıldırım'ın haberine göre Adalet Tanrıöver o dönem hamile olduğu için serbest bırakılırken, eşi Mehmet Tanrıöver ise FETÖ üyeliği iddiasıyla tutuklandı. 7 ay tutuklu kalan Mehmet Tanrıöver ile eşi hakkında Samsun 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

'R' VE 'N' HARFLERİ KARIŞTI

İddianamede, Antalya’da yaşayan bir kişinin, cumhuriyet savcısının eliyle kendisine FETÖ kumpası kurulduğu iddiası yer aldı. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılamada şikayet edilen savcının Mehmet Tanrıöver değil, soyadı ‘Tanrıöven’ olduğu belirlendi. Bir harften kaynaklı hatadan dolayı Mehmet Tanrıöver ve eşi hakkında soruşturma yapıldığı ortaya çıktı. Tanrıöver çiftinin yapılan yargılama sonunda beraatlerine karar verildi.

Trabzon Barosu’na bağlı avukatlık yapan çift, Danıştay'ın FETÖ ile herhangi bir irtibat ya da iltisaklarının bulunmadığının tespiti yönünde verdiği karar üzerine görevlerine iade edildi.

Mehmet Tanrıöver'in Tonya Cumhuriyet Savcılığına, eşi Adalet Tanrıöver'in ise Tonya'da hakimlik görevlerine iadesine karar verildi. Tanrıöver çifti göreve başladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol