birgün

2° KAPALI

FETÖ soruşturması: Savcılık, Akşener’in HTS kayıtlarını incelemiş

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında 2016'da başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında, iki yıl önce Akşener’in HTS kayıtlarının incelendiği ortaya çıktı. Öte yandan, Siirt'te FETÖ'den tutuklu bir kişinin Akşener hakkında bazı iddialarda bulunarak, Akşener’in darbe girişiminden haberdar olduğunu, darbeyi ve komuta eden “Yurtta sulh cihanda sulh” konseyiyle irtibatlı olduğunu öne sürdüğü öğrenildi. 6 yıldır açık bırakılan soruşturmada Akşener'in ifadesi dahi alınmamıştı.

SİYASET 29.11.2022 09:33
FETÖ soruşturması: Savcılık, Akşener’in HTS kayıtlarını incelemiş Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında 2016 yılında başlatılan FETÖ soruşturmasına dair yeni bilgiler ortaya çıktı.

Halktv.com.tr'den Seyhan Avşar'ın haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener hakkında 2016'da FETÖ soruşturması başlattı. Başsavcılık, 28 Mayıs 2019 tarihinde ise “Soruşturma içeriğinin şüpheli veya müdafi tarafından öğrenilmesi halinde soruşturmanın amacının tehlikeye düşeceği değerlendirilerek” dosya içeriğini inceleme veya belgelerden örnek alma yetkisinin kısıtlanmasına karar verdi. 6 yıl boyunca Akşener’in ifadesine dahi başvurulmazken soruşturma uzatıldıkça uzatıldı.

6 yıldır açık bırakılan soruşturmada Akşener’in 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece, bir FETÖ imamıyla Sarıyer’de görüştüğü öne sürüldü. Akşener’in darbe girişimi öncesi ve sonrası tüm HTS kayıtları savcılık tarafından incelemeye alındı.

Ayrıca soruşturma çerçevesinde Siirt’te FETÖ’den tutuklu olan bir şahıs ‘itirafçı’ oldu. İddiaya göre, bu şahıs Akşener’in darbe girişiminden haberdar olduğunu ve komuta eden “Yurtta sulh cihanda sulh” konseyiyle irtibatlı olduğunu öne sürdü. Şahsın bu beyanı da soruşturma dosyasına sokulduğu öğrenildi.

"MERAL HANIM'IN HTS KAYITLARINA BAKILDI"

Akşener soruşturmasına ilişkin konuşan üst düzey bir yargı mensubu ise, “Meral Hanım'ın HTS kayıtlarına bakıldı. Ancak bu bayağı önce yapıldı. O süreçte henüz dosyaya herhangi bir tanık/gizli tanık ifadesi girmemişti” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol