birgün

7° AÇIK

GÜNCEL 11.01.2016 15:46

Fetvalar sizin sokaklar bizimdir

Fetvalar sizin sokaklar bizimdir

Kocaeli Nar Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Atölyesi, Diyanete bağlı Din İşleri Yüksek Kurulu Dini Bilgilendirme Platformu'nun verdiği “Bir babanın 9 yaşındaki kızını şehvetle öpmesi ve sarılması haram değildir” fetvasına karşı Kocaeli Adliyesi'nin önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kadınların suç duyurusundan önce adliye önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasını okuyan Dilara Kan, “AKP 13 yıllık iktidarı boyunca gerici, kadın düşmanı politikalarıyla kadınların hayatını her alanda baskı ve tehdit altına almaya çalışmıştır. Diyanetin bu açıklaması AKP’nin kadın düşmanı politikalarından bağımsız düşünülemez ve burada meşrulaştırılmaya çalışılan, kız çocuklarının bedenine yapılan saldırıdır” dedi. "9 yaşından büyük çocuklarla cinsel ilişki yaşamanın karşılığı pedofilidir ve asla kabul edilemez" diyen Kan, devleti insan hakları ve çocuk hakları uluslararası sözleşmelere uymaya davet ettiklerini belirtti.

Diyanet İşleri internet sitesinde ensest ve pedofiliye yönlendiren açıklamalarıyla ilgili haber yapan BirGün Gazetesi muhabiri Erk Acarer’e dava açmakla tehdit etti. Açıklamanın sonunda Diyanet İşleri Başkanı istifa edene ve Diyanet İşleri kadın bedeni üzerinden fetvalarini durdurana kadar bu meselenin takipçisi olacaklarını ifade etti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol