birgün

27° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 14.08.2019 11:14

Fide, Dünya Barış Günü'nde Atina’da sahne alacak

Fide, Dünya Barış Günü'nde Atina’da sahne alacak

Fide Köksal, 1 Eylül “Dünya Barış Günü”nde, Atina Akropolis’teki Herodion Antik Tiyatrosu’nda sahne alacak. Beş bin kişiye Türkçe ve Yunanca şarkılar söyleyecek olan Fide Köksal, dünyaca ünlü Yunan sanatçı Eleni Vitali ile dostluk ve barışın önemini vurgulayacak.

2006’dan beri Yunanistan’da Türkiye’yi başarıyla temsil eden Fide: “Bir hayalim daha gerçek oluyor. Dünyanın en eski ve en büyük antik tiyatrolarından Herodion’da, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, aralarında kendi yazdığım “İzmirli Yarim” de olmak üzere Türkçe ve Yunanca şarkılar söyleyeceğim. Adı “İzmir Hatıraları” (Anamnisi Smyrnis) olan bu muhteşem müzikalde Eleni Vitali gibi büyük bir sanatçı ile aynı sahneyi paylaşmak büyük bir onur ve mutluluk” dedi.

Prodüksiyon ekibinde Tania Harokopou (hikaye, metin), Dimitris Malissovas (yönetmen), Thodoris Panas (koreografi), Anna Maherianaki (kostüm ve dekor), Nikos Ksidis (maestro) gibi Yunanistan’ın önde gelen isimleri yer alıyor. Eleni Vitali , Fide Köksal, Panos Patagiannis ve büyük bir Yunan oyuncu ekibiyle 1 Eylül’de Atina Herodion Antik Tiyatrosu’nda seyirciyle buluşacak oyun, daha sonra Selanik, Ioannina ve Yunanistan genelinde turneye çıkacak.

Oyunun konusu kısaca şöyle:

İzmir’de yaşayan bir Yunan müzisyen 1922’deki büyük yangın sırasında bir kaç özel eşyasını ve o döneme ait şarkıları notalara döktüğü arşivini yanına alarak şehri terk eder. Yüz yıla yakın bir zaman sonra torunu eski bir valizin içinde dedesinden kalma notaları ve büyükannesinin günlüğünü bulur. Torunu da dedesi gibi müzisyendir. Orkestra arkadaşlarıyla bu şarkıları gün ışığına çıkarırlar ve büyükannesinin notlarından 1920’lerin İzmir hatıralarını okurlar.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız