birgün

3° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 26.11.2016 12:33

Fidel'in Küba'sı dünyanın her yerinden 80 bin doktor yetiştirdi


Kübalı doktorlar kanserin tedavisi konusunda da büyük adımlar attı...

90 yaşında yitirdiğimiz Fidel Castro'nun öncülüğünde gerçekleştirilen devrimin ardından geçen yıllarda Küba'nın en büyük gelişmeyi gösterdiği alan tıp oldu.

1960'larda çoğunluğu savaş yaşanan ülkelerde olmak üzere pek çok yerde yaşayanlara burs vermeye başlayan Küba; ücretsiz eğitimle Latin Amerika, Karayipler, ABD, Pakistan ve Çin'in de aralarında bulunduğu ülkelerden 80 bin doktor yetiştirdi.

teleSUR'un haberine göre söz konusu programını 50 yıldır süren Küba, sağlık alanında öncü olmayı sürdürüyor.

Latin Amerika Tıp Fakültesi (ELAM) danışmanı ve profesörü Luis Estruch, küçük bir Karayip ülkesinin, elindeki kıt ekonomik kaynaklarla yaptıklarının çok etkileyici olduğunu söylerken, Küba'nın yetiştirdiği doktorların ilgisinin yoksullara yönelik olduğunu ve önleyici tıptan yana olduklarını söyledi.

Küba'da 122 ülkeden gelen 10 bin kadar öğrencinin halen ücretsiz eğitim almakta olduğu bildirilirken, Küba'nın 21 bin Venezuelalı doktor yetiştirdiği belirtildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol