birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 30.03.2021 22:45

Fidye almak için sahte kaçırılma planı hazırlayan İtalyan, Adana'da gerçekten kaçırıldı

Ülkesinden fidye almak amacıyla sahte kaçırılma planı yapan ve Adana'ya gelen İtalyan iş insanı Alessandro Sandrini sahte kaçırılma planı yaptığı çete tarafından gerçekten kaçırılarak Suriye'deki El-Kaide bağlantılı Türkistan İslam Partisi'ne satıldı.

Fidye almak için sahte kaçırılma planı hazırlayan İtalyan, Adana'da gerçekten kaçırıldı

Ülkesinden fidye alabilmek amacıyla sahte bir kaçırılma hikayesi için plan yapan ve Türkiye'ye gelen İtalyan iş insanı, Adana'da gerçekten kaçırılarak Suriye'deki çetelere satıldı.

Euronews'ten Burak Ortahamamcılar'ın haberine göre İtalyan iş insanı Alessandro Sandrini, ülkesinden alınacak fidyeden pay elde etmek amacıyla bir çete ile anlaşarak sahte kaçırılma için Türkiye'ye geldi. Ancak kendisini Türkiye'ye yönlendiren çete Sandrini'yi gerçekten kaçırarak Suriye'de El-Kaide bağlantılı Türkistan İslam Partisi'ne sattı. Roma Savcılığı, 2016 yılında Adana'ya gittikten sonra kaçırılarak Suriye'de El-Kaide tarafından rehin alınan Alessandro Sandrini hakkında soruşturma başlattı.

Sandrini'yi anlaşmalı olarak Türkiye'ye davet eden ancak sonra İtalyan iş insanını gerçekten kaçırarak Suriye'de El-Kaide bağlantılı Türkistan İslam Partisi'ne satmakla suçlanan biri İtalyan ikisi Arnavut üç kişi tutuklandı. İtalyan basınına yansıyan bilgilere göre soruşturmada tanıklık eden bir arkadaşı Sandrini'nin anlaşmalı kaçırılma olayından yüksek miktarda kazanç elde etme hesabı yaptığını aktardı.

Alessandro Sandrini, Suriye'de 3 yıl rehin kaldıktan sonra 2019 yılında İtalyan Dışişleri Bakanlığı'nın çabalarıyla kurtarılmıştı. Sandrini, kendilerini 'Kurtuluş Hükümeti' olarak adlandıran grup tarafından İdlib'de teslim alınmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol