Fikirtepe’de patronlar kendilerini korumuş

14.12.2018 07:53 GÜNCEL
Fikirtepe Brooklyn Dream projesini sahiplerine teslim edemeyen şirketin patronları kendilerini savundu. Kurtlar Vadisi Yapımcısı da olan Şaşmaz, açılabilecek davalar ve takipler nedeniyle şirketi devrettiğini söyledi. Kayaoğlu ise şirketin başına atama ile geldiğini öne sürdü

ZEYNEP KURAY zzeynokuray@gmail.com

İstanbul Fikirtepe’de yüzlerce mağdurun olduğu Brooklyn Dream inşaat projesi kapsamında şiket sahipleri Tayyar Raci Şaşmaz ve Muhammet Muhit Kayaoğlu savcılıkta ifade sverdi.Kentsel Dönüşüm adı altında evleri ellerinden alınıp sokakta bırakılan Fikirtepe sakinleri Pana Yapı’ya bağlı Selimoğlu Yapı İnşaat Şirketi’nin yöneticileri Tayyar Raci Şaşmaz ve Muhammet Muhit Kayaoğlu hakkında “nitelikli dolandırıcılık”tan suç duyurusunda bulunmuşlardı. 8 ay sonra İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nda alınan ve BirGün’nün ulaştığı ifadelerde, aynı zamanda Kurtlar Vadisi dizisinin yapımcısı da olan Şaşmaz ve Kayaoğlu, şirketin içinin nasıl boşaldığını anlattı.

DAVALARI ENGELLEMEK İÇİN TEDBİR ALDIM
Raci Şaşmaz, ifade tutanaklarına göre, şirketleri birbirine ortak ederek, başına Kurtlar Vadisi set işçisi Muhammet Muhit Kayaoğlu’nu geçirmesini, hakkında açılabilecek davalar veya takipleri kilitleyecek tedbir amaçlı işlemler olarak beyan etti. Şaşmaz, ifadesinde suçu daha önce ortağı ve şirketin eski yönetim kurulu başkanının üstüne atarak, “Benim diğer sektörlerde sahibi bulunduğum şirketler açısından da mali sorumluluk doğuracak, böylelikle üçüncü şahıslar tarafından açılabilecek davalar veya takipler ile tüm faaliyetleri kilitleyecek olayları önceden hissederek tedbir amaçlı yapılan işlemlerdir” dedi. İfadesinde şirketin borçlarının ve kefaletlerinin hala şahsına ait olduğunu belirten Şaşmaz, bu şekilde hareket etmekten dolayı kesinlikle herhangi bir kimsenin mağdur olmasına sebebiyet vermediğini öne sürdü.

‘ŞİRKETİN BAŞINA GETİRİLDİM’
Selimoğlu Yapı İnşaat’ın yönetim kurulu başkanlığına getirilen Muhammet Muhit Kayaoğlu ise ifadesinde, şirketi para ödeyerek almadığına, şirketin yönetim kurulu başkanı Tayyar Raci Şaşmaz’ın tasarrufuyla bu işlemin gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

***

YAĞMUR SOĞUK DEMEDEN NÖBET

Fikirtepe sakinleri gündüz gece, yağmur soğuk demeden eskiden evlerinin bulunduğu 85’inci parselin bulunduğu noktada ateş yakıp her gün adalet için nöbet tutuyor. mağdur 300 kişiden 150 hak sahibinin sözcüsü olduğunu kaydeden Engin Akgüzel, Şaşmaz ve Kayaoğlu’nun verdiği ifadelerin nitelikli dolandırıcılığın itirafı olduğunu kaydetti.

Sürecin başladığı 2011 yılında evini vermemek için direnen mahalle sakinlerinden biri olan Akgüzel, yaşananları şöyle anlattı: “Buradaki 13 dönümlük inşaat alanında 3 dönümü temsil edenler 2015’e kadar direndi, geri kalanı imza attı. Verilen bu imzalardan ötürü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ‘Ya imza atarsınız ya da kamulaştırırız ve evlerinizi elinden alırız’ şeklinde yazılar gelmeye başladı ve sonunda mecburen Pana Yapı’ya bağlı Selimoğlu Yapı İnşaat Şirketi’yle anlaşmaya vardık ve evleri teslim ettik. Sözleşmede belirtildiği üzere, yeni evlerimizi teslim alana kadar kira paramızın ödenmesi gerekirken, sadece 1 yıllık kira paramızı peşin alabildik. Evlerimizi yıkıp hafriyat aşamasında bıraktılar.”