birgün

15° AÇIK

Fikirtepeliler haklarını istiyor

Fikirtepe’de bitmeyen projeleri devralan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yıkımlara başlıyor. Yıllardır mağdur olan yurttaşlar ise “Eğer bakanlık bu projeleri devraldıysa haklarımızı bakanlık vermeli” diye konuşuyor.

GÜNCEL 20.10.2021 08:13
Fikirtepeliler haklarını istiyor
Abone Ol google-news

Umut SERDAROĞLU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca İstanbul Fikirtepe’de yürütülen kentsel dönüşüm projesinde, tahliye için yurttaşlara tanınan 150 günlük yasal süre dün sona erdi. Mağdur yurttaşların talebi üzerine sürüncemede kalan projeleri devraldıklarını hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Genel Müdürü Vedad Gürgen, şimdi mahallede elektrik, su ve gazı keserek tam kapsamlı yıkım çalışmalarına başlayacaklarını söyledi. Gürgen, “2 sene içerisinde Emlak Konut marifetiyle projelerimiz bitecek ve anahtarlar teslim edilecek” dedi. Yıllardır mağdur edilen Fikirtepeliler ise “Eğer bakanlık tarafından bu projeler devralındıysa hakkımız olan da bakanlık tarafından bize verilmeli” diyor.


BROOKLYN ÖRNEĞİ

Bakanlık yetkilisi Gürgen’in sözünü ettiği ‘sürüncemede kalmış’ projelerden biri de Raci Şaşmaz’a ait Pana Yapı’nın projesi. Yurttaşlar açtıkları davayı kazanmalarına karşın hâlâ mağdur. Şimdi Pana Yapı tarafından yapılan Brooklyn Projesi’ni bakanlık devralmış durumda. Ama bu durum, mağdurların endişelerini gidermeye yetmiyor. Leke Fikirtepe Platformu Sözcüsü Engin Akgüzel, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Brooklyn projesini devraldıktan sonra müteahhitlere ödeme yapacağını ama asıl mağdur olan yurttaşların hakları için hiçbir yaptırım uygulamayacağını söyledi. Bakanlığın hiçbir şekilde mağdurların taleplerini kabul etmediğini belirten Akgüzel, yurttaşların son çare olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’na dava açma kararı aldıklarını aktardı. Akgüzel’in verdiği bilgilere göre hâlihazırda bir dava açıldı; ancak başka davalar da açılacak gibi görünüyor.

PANA YAPI TEK DEĞİL

Pana Yapı tarafından mağdur edilen vatandaşların hak arayışları devam ederken, diğer yandan Başaran Grup tarafından yapılan Mina Towers projesi ile Haldız İnşaat ve Obaköy ortaklığı ile gerçekleştirilen projelerde de sorunlar yaşanıyor. Mağdurların anlattığına göre Başaran Grup, söz verdikleri süre içerisinde projeyi tamamlayamadığı ve daireleri teslim edemediği için yurttaşlara ödemesi gereken parayı ödememekte direniyor. Yurttaşlar faizden de vazgeçmiş durumda, yalnızca anapara için talepte bulunuyorlar ama hakları olan parayı tahsil edemiyorlar.

Haldız İnşaat ve Obaköy mağdurları da şikâyetçi. Kadıköy’de 28 Eylül’de yapılan eylemde konuşan mağdurlar, projelerin uzun süredir kaba inşaat olarak kaldığını, firmaların ödemesi gereken kiraları 1 yıldır ödemediğini ve bakanlığın bu konuda bir çözüm arayışının olmadığını anlatmıştı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol