birgün

11° AÇIK

GÜNCEL 01.02.2020 06:00

Fikirtepeliler hâlâ mağdur

Fikirtepeliler hâlâ mağdur

İstanbul’da Kadıköy’e bağlı Fikirtepe'de 2012 yılında imzaları atılan kentsel dönüşüm projeleri kapsamında yıkılan evlerin sahipleri, projelerin başlamamasından şikayetçi.

Firmaların vaatlerini yerine getirmediğini söyleyen ev sahiplerinin bir kısmı kirada kalıyor, bir kısmı ise kalacak yerleri olmadığı için köylerine yerleşti. Bazıları ise boşalttıkları harabe evlere tekrar yerleşmek zorunda kaldı.

“Doğduğumdan beri Fikirtepe’de yaşıyorum. 10 yıldır kentsel dönüşüm sebebiyle mağduruz" diyen mahalle sakinlerinden Abdullah Çiçek, şunları söyledi:

Sadece ben değil burada yüzlerce kişi mağdur. İnsanların çoğu buradan çekti gitti. Kiraya giden insanlar, kiralarını dahi alamıyorlar. Alamadıkları için o da perişanlık çekiyor. Bu binada 4 tane kiracım vardı. Kentsel dönüşümden ötürü boşalttık. Sırf tinerciler, baliciler, uyuşturucu bağımlıları girmesinler diye kapıya kilit taktım. 10 yılda 4 dairenin kira hesabını yapabilir misin? Şu an deprem ülkesiyiz. Her an deprem olma ihtimali var, Elazığ’da olduğu gibi.

Şuradaki çoğu bina 50-60 yıllık. Şurada bir deprem olsa bütün bu binalar yıkılır. Hep çürük betonlar. 10 sene önce şuradan 4 tane kira gelirim vardı. Sadece benim gibi yüzlerce arkadaşım var burada. Buradaki gelirimizle icabında bir sıkıntımızı gideriyorduk. Buradaki herkeste olduğu gibi maddi olarak sıkıntımız var.”

DHA