birgün

5° AZ BULUTLU

SPOR 21.12.2018 13:58

Fikret Orman hakkında yolsuzluk iddiası

Fikret Orman hakkında yolsuzluk iddiası

Beşiktaş kulübü Başkanı Fikret Orman’ın, BJK Fulya Süleyman Seba Kompleksi içerisinde yer alan ve günlük cirosu 35 bin ile 40 bin lira arasında değişen 2500 araç kapasiteli otoparkı, ihalesiz bir şekilde aylığı sadece 30 bin liradan 15 yıllığına kiraya verdiği öne sürüldü.

Ajansspor'dan Atilla Türker imzası taşıyan haberde, Beşiktaş kulübü başkanı Fikret Orman'ın, günlük cirosu 35 bin ile 40 bin lira arasında değişen 2500 araç kapasiteli BJK Fulya Süleyman Seba Kompleksi'nde yer alan otoparkı, ihalesiz bir şekilde aylığı sadece 30 bin liradan 15 yıllığına kiraya verdiği iddia edildi.

Haberde, Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman ile Fulya Otopark İşletmeleri Ticaret Limited Şirketi arasında 30 Mart 2017'de bir sözleşme imzalandığı ve bu sözleşme gereği, Beşiktaş Kulübü'ne ait olan Fulya'daki otopark, aylığı 30 bin liradan olmak üzere 10 yıllığına Fulya Otopark İşletmeleri Ticaret Limited Şirketi'ne kiraya verildiği belirtildi.

Ayrıca şirketin istemesi halinde 10 yıllık olan sözleşmesini tek taraflı olarak 5 yıl daha uzatma hakkı olduğunu sözleşmede yer alıyor.

Sözleşmedeki o madde:

"Eğer kiracı sözleşmeyi devam ettirmek istemezse kira süresinin bitiminden en az 1 ay önce karşı tarafa bildirimde bulunması gerekmekte olup aksi halde sözleşme aynı koşullarla 5 yıl için uzatılmış sayılır."

ŞİRKET SÖZLEŞMEDEN SADECE 17 GÜN ÖNCE KURULMUŞ

Ticaret Sicili Gazetesi kayıtlarına göre, Beşiktaş ile sözleşme izmalandığı tarihte Fulya Otopark İşletmeleri Ticaret Limited Şirketi'nin yalnızca 17 gün önce kurulduğu görülürken, şirketin kuruluş sermayesi ise 10 bin lira olarak kayıtlara geçilmiş.

2500 ARAÇ KAPASİTESİ BULUNUYOR

Günlük doluluk oranı minimum 1500, maksimum 2000-2200 araç arasında değiştiği belirtilirken, toplam araç kapasitesinin ise 2500 olduğu biliniyor.

Haftanın 7 günü 24 saat hizmet veren otoparkın, araç başı ücretinin 12 lira olduğu aktarılırken, otoparkın yıllık abonelik hizmeti olmadığı ve aylık abonelik hizmet bedelinin 350 lira ve 3 aylık abonelik ücretinin ise 950 lira olduğu belirtildi.

Sözleşmenin özel koşullar başlıklı 8. maddesi gereği, otoparktan sağlanacak aylık cironun yüzde 30'u, aylık kira bedeli olan 30 bin lirayı geçtiği takdirde, cironun yüzde 30'u Beşiktaş kulübünün, yüzde 70'i ise kiralayan şirketin olacağı yer alıyor.

Fikret Orman ile Fulya Otopark İşletmeleri Ticaret Limited Şirketi arasında imzalandığı iddia edilen sözleşmeden bazı Beşiktaş Yönetim Kurulu üyelerinin haberi olmadığı ve durumu öğrenenlerin ise duruma çok sert tepki koyduğu öne sürüldü.

Beşiktaş Yönetim Kurulu'nda yer alan bazı isimler bile bu otopark işinden geç haberdar olduğu ve bu olay nedeniyle Beşiktaş İcra Kurulu'nda sert tartışmalar yaşandığı iddia edilirken, icra kurulunda bulunan çok önemli bir ismin, 'Böyle saçma sözleşme mi olur' şeklinde tepki koyduğu ve bazı kişilerin ise 'Bu bizim işimiz' şeklinde karşılık verdiği ifade edildi.

BEŞİKTAŞ'TAN İDDİALARA YÖNELİK AÇIKLAMA

Beşiktaş Kulübü, BJK Fulya Süleyman Seba Kompleksi'nde yer alan otopark işletmesi konusuyla ilgili basında çıkan haberlere dair açıklamalarda bulundu.

Kulüpten yapılan açıklamada konu ilişkin olarak, "Otopark işletmeciliğine talip olan 2 şirket vardı. Kulübümüz otoparkı yapılan en iyi teklife kiraya verdi. Bu karar, 22 Mart 2017 tarihinde yapılan İcra Kurulu Toplantısı'nda ‘Oybirliği' ile alınmıştır. Ayrıca aylık kira bedeli ilk sene 30 Bin TL olan otoparkın yapılan artışla birlikte mevcut kira bedeli 35 bin TL'dir. Yazıda çok yüksek rant elde edildiği ve kulübümüzün zarara uğratıldığı iddiasıyla ortaya konulan algı yönetme çabası rahatsız edicidir" denildi.

Beşiktaş'tan yapılan açıklamadan bazı satır başları:

"Bugün, bir internet sitesinde kulübümüzle ilgili mesnetsiz ve ağır ithamların yer aldığı bir yazıda, algı yönetimi çabası görülmektedir.

BJK Fulya Süleyman Seba Kompleksi'nde yer alan otopark işletmesi konusuyla ilgili yaşanan sürecin daha iyi anlaşılması amacıyla bu açıklamayı yapma ihtiyacı doğmuştur.

Öncelikle otopark alanının eski kiracısının uzun süre boyunca kira ödememesi ciddi bir gelir kaybına sebep olmaktaydı. Ayrıca metrekaresi büyük olan bu alanın yüksek aidatlarını da kiracı ödemediği için, bu masraf kalemini de kulübümüz üstlenmek durumunda kalmıştı.

Yaşanan bu sorunlar o dönemde İcra Kurulumuz tarafından görüşülerek otoparkın başka bir firmaya garanti kira + gelir paylaşımı esasına göre kiraya verilmesi kararı alındı.

Otopark işletmeciliğine talip olan 2 şirket vardı. Kulübümüz otoparkı yapılan en iyi teklife kiraya verdi.

Bu karar, 22 Mart 2017 tarihinde yapılan İcra Kurulu Toplantısı'nda ‘Oybirliği' ile alınmıştır.

Ayrıca aylık kira bedeli ilk sene 30 Bin TL olan otoparkın yapılan artışla birlikte mevcut kira bedeli 35 bin TL'dir.

Yazıda çok yüksek rant elde edildiği ve kulübümüzün zarara uğratıldığı iddiasıyla ortaya konulan algı yönetme çabası rahatsız edicidir. Madem bu kadar büyük bir rant var, yazıyı kaleme alan kişiye açık bir teklif sunuyoruz; hemen yıllık 1 Milyon TL bedelle kendisine bu alanı kiraya verelim. İddia ettiği gibi 1 Milyon liranın üzerinde elde edeceği milyonlarca liralık rant da kendisine kalmış olur.

Son olarak belirtmek isteriz ki; Kulübümüzü ilgilendiren bir takım belgelerin sürekli, aynı şahsa iletilerek kötü niyet taşıyan algı yönetimine alet edilmesi sonucunda; gerekli iç idari ve cezai soruşturma başlatılmıştır.

Kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.

Beşiktaş JK"