birgün

26° AZ BULUTLU

Filistin'den Arap Birliğine acil toplantı çağrısı

Filistin, İsrail'in Batı Şeria'yı ilhak planları nedeniyle Arap Birliği üyesi ülkelere acil toplantı çağrısı yaptı

DÜNYA 23.04.2020 18:53
Filistin'den Arap Birliğine acil toplantı çağrısı
Abone Ol google-news

Filistin yönetimi, İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'yı ilhak planlarını görüşmek üzere Arap Birliği üyesi ülkelerin Dışişleri Bakanlarının acilen toplanmasını istedi.

Filistin'in Arap Birliği temsilciliğinden yapılan yazılı açıklamada, Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın talimatıyla Arap Birliği ülkelerinin Dışişleri Bakanlarını acilen telekonferans yoluyla toplantıya çağırdı.

Toplantıda İsrail'in Batı Şeria'yı kendi topraklarına dahil etme niyetinin yanı sıra ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ‘ilhak’ konusunda nihai kararı İsrail'in vereceği yönündeki sözlerinin ele alınacağı belirtildi.

Açıklamada ayrıca Filistin'in Arap Birliği Daimi Temsilcisi Diyab el-Levh'in "İsrail'in Batı Şeria'yı tamamen veya kısmen ilhak etme planı uluslararası hukuka aykırıdır" ifadelerine yer verildi.

Filistin Devlet Başkanı Abbas, daha önce yaptığı açıklamada, İsrail'in Filistin topraklarının herhangi bir parçasını ilhak etmesi halinde İsrail-ABD-Filistin arasındaki anlaşmaları hükümsüz sayacaklarını söylemişti.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol