birgün

25° AZ BULUTLU

Filistin’den Oslo resti

DÜNYA 01.02.2020 06:00
Filistin’den Oslo resti
Abone Ol google-news

Dış Haberler Servisi

Filistin yönetimi, ABD’nin ilhak planı dayatmasına yanıt olarak İsrail ile imzalanan Oslo Anlaşmalarını tek taraflı fesih ettiklerini açıkladı. Fetih Hareketi Merkez Komite Üyesi ve Filistin Sivil İşler Bakanı Hüseyin eş Şeyh, “İsrail’e, Filistin yönetiminin, aralarındaki anlaşmalara bağlı kalmayacağı iletildi” dedi. 13 Eylül 1993’te imzalanan Oslo Anlaşması, iki devletli çözüm temelinde Filistinliler için Gazze ve Batı Şeria’da özerk bir bölge kurulmasını öngörüyor.

‘TESLİM OLMAYACAĞIZ’

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın Dışişleri ve Uluslararası İlişkiler Danışmanı Nabil Şaas da bir açıklama yaparak Filistinlilerin teslim olmayacağını söyledi. Şaas, “İsrail ve Trump planıyla bir süreliğine Filistin topraklarını işgal edip bizi Kudüs’ten mahrum bırakabilirler. Ancak hiçbir zaman Filistinlileri teslim almaya, bölgedeki Amerikan egemenliğine itaat etmeye zorlayamayacaklar” diye konuştu.

Filistin mücadelesinin bu konuda ortak bir tutum sergilediğini ifade eden Şaas, “Filistin siyasi güçlerinin tümü bu konuda birleşik ve açık bir tutum ortaya koydu. Bu adımın El Fetih, Hamas ve FKÖ arasında görüş birliğini ve Gazze Şeridi’yle Batı Şeria birlikteliğini yeniden tesis etmemize yardımcı olacağını umuyorum” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol