birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Filistin Devlet Başkanı Abbas: Seçimleri erteleme kararı aldık

Filistin Devlet Başkanı Abbas, 22 Mayıs'ta yapılması planlanan seçimlerin ertelendiğini açıkladı. Abbas, "Kudüs'teki halkımızın katılımı güvence altına alınıncaya kadar seçimleri erteleme kararı aldık" dedi.

DÜNYA 30.04.2021 01:35
Filistin Devlet Başkanı Abbas: Seçimleri erteleme kararı aldık
Abone Ol google-news

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail tarafından Doğu Kudüs'te yaşayan Filistinlilerin katılımına izin verilinceye kadar seçimlerin ertelendiğini duyurdu. Abbas, 22 Mayıs'ta yapılması planlanan Filistin seçimlerini görüşmek üzere, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde düzenlenen Filistinli Liderler Toplantısı'nın sonuç bildirgesini açıkladı.

Filistin Devlet Televizyonunca canlı yayınlanan konuşmasında Abbas, İsrail’in, Filistin seçimlerinin Doğu Kudüs’te yapılmasına izin vermediğine vurgu yaparak, "Kudüs'teki halkımızın seçimlere katılımı güvence altına alınıncaya kadar seçimleri erteleme kararı aldık” dedi.

AA'nın aktardığına göre, Abbas söz konusu kararın, İsrail’i seçimler konusunda ikna etmeye yönelik tüm uluslararası çabaların başarısızlığından sonra alındığını belirtti. Abbas, seçimlere ilişkin yeni bir takvim ise açıklamadı.

'KUDÜS OLMAKSIZIN SEÇİMLERE GİTMEYECEĞİZ DEMİŞTİ'

Filistinli Liderler Toplantısı'nın başlangıcındaki basına açık bölümde Abbas, “Kudüs olmaksızın seçimlere gitmeyeceğiz. Batı Şeria’da olduğu gibi Kudüs’te de seçimleri yapmak istiyoruz” şeklinde konuşmuştu.

Hamas'ın seçim listesi sözcüsü Ala Hamidan ise dün Filistin yönetimince yapılan Filistinli Liderler Toplantısı’na katılmayacaklarını ve seçimlerin ertelenmesini kesinlikle kabul etmeyeceklerini söylemişti.

Filistin Devlet Başkanı Abbas’ın Ofisi tarafından düzenlenen Filistinli Liderler Toplantısı’na Abbas’ın yanı sıra, Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Konseyi üyeleri, Fetih hareketi merkez konsey üyeleri, Filistinli fraksiyon temsilcileri, Filistin güvenlik güçleri başkanları ile Filistin yönetimi temsilcileri katıldı.

Devlet Başkanı Mahmud Abbas, 15 yıl aradan sonra İsrail işgali ve ablukası altındaki Filistin topraklarında seçim yapılmasını öngören kararnameyi 15 Ocak'ta imzalamıştı.

Kararnamede, 22 Mayıs'ta milletvekili, 31 Temmuz'da devlet başkanı ve 31 Ağustos'ta da Filistin Ulusal Konseyi seçimlerinin yapılması öngörülmüştü.

KARAR PROTESTO EDİLDİ

Batı Şeria'nın Ramallah kentinde toplanan bir grup, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, Doğu Kudüs’te seçimlere izin vermemesi durumunda 22 Mayıs’ta yapılması planlanan Filistin milletvekili seçimlerine gitmeyecekleri yönündeki açıklamalarına tepki gösterdi. Göstericiler, seçimlerin belirlenen tarihte yapılması talebiyle gösteri düzenledi.

filistin-devlet-baskani-abbas-secimleri-erteleme-karari-aldik-870503-1.

filistin-devlet-baskani-abbas-secimleri-erteleme-karari-aldik-870502-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun